دکتر سیدعلی نبی پور » جراحی زیبایی بینی » نحوه صحیح چسب زدن به بینی بعد از عمل
مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

نحوه صحیح چسب زدن به بینی بعد از عمل

عمل جراحی زیبایی بینی به منظور ایجاد تغییرات در شکل ظاهری بینی یا برطرف کردن مشکلاتی که در داخل بینی است مانند پولیپ یا سینوس انجام می شود. به طور کلی هر فردی که از ظاهر بینی خود ناراضی باشد و بخواهد در شکل و فرم ظاهری بینی خود تغییر ایجاد کند، طوری که عیوب ظاهری بینی مانند بزرگ بودن حفره های بینی یا داشتن قوز بینی و …. از بین برود می تواند از جراحی بینی استقاده کند. بعد از عمل جراحی بینی اقدامات مراقبتی لازم است تا بینی فرم خود را از دست ندهد و حالت سر بالا بودن بینی حفظ شود.

چسب زدن به بینی، یکی از روش های مراقبت از بینی بعد از عمل است که در حفظ فرم بینی بعد از عمل و کاهش تورم بینی بسیار موثر است.

دلیل چسب زدن به بینی بعد از عمل

در هنگام عمل جراحی بینی، برای انجام عمل، پوست بینی از غصروف آن جدا می شود و بعد از عمل به قسمت زیرین بخیه می خورد. چسب زدن به بینی بعد از عمل باعث می شود این پوست جدا شده مجدد به بینی چسبیده شود و همچنین بینی حالت سربالا بودن خود را حفظ کند.

چسب زدن به بینی بعد از عمل تاثیر بسیار مهمی در کاهش ورم بینی دارد. بینی در اثر زخم های ایجاد شده در اثر عمل یا شکسته شدن استخوان بینی در عمل جراحی ممکن است ورم کند. با چسب زدن به بینی جای خالی بوجود آمده بین غضروف و پوستی که از آن حین عمل جراحی جدا شده از بین می رود و بینی فرم مناسبی بگیرد.

کبودی و ورم بوجود آمده در اثر جراحی زیبایی بینی بعد از مدتی از بین می رود. باید توجه داشت که عمل جراحی زیبایی بینی حتما توسط پزشک متخصص انجام شود تا بی خطر و بدون عوارض باشد و مشکلاتی مانند

نامتقارن بودن پره های بینی، تغییر فرم بینی، عفونت، مشکلات تنفسی را نداشته باشد .

مدت زمان چسب زدن به بینی بعد از عمل

مدت زمان چسب زدن به بینی در هر فردی بر اساس نوع جراحی و شرایط آن فرد نظیر نوع پوست، واکنش بدن فرد نسبت به آن عمل جراحی و … متفاوت است. برای برخی افراد دو هفته چسب زدن به بینی کافی است ولی در برخی دیگر ممکن است فرد مجبور باشد تا چهار ماه بینی به خود چسب بزند.

بعد از بیرون آوردن تامپون از داخل بینی و سپس برداشتن آتل، باید شروع به چسب زدن به بینی کرد. این کار ورم ناشی از انجام عمل بینی را کاهش می دهد و باعث می شود بینی فرم مناسب خود را حفظ کند و سربالا بماند و همچنین از ایجاد زخم در بین غضروف و پوست و بافت استخوان جلوگیری می کند.

بعد از دو هفته، چسب زدن برای فرم بینی کار خاصی نمی کند و فقط برای کاهش ورم بینی کاربرد دارد و معمولا تا دو ماه باید از چسب استفاده کرد.

بیشتر بخوانید
اگر قصد جراحی زیبایی بینی دارید؛ بخوانید

برای رسیدن به نتیجه مطلوب و دلخواه باید مراقبت های بعد از عمل جراحی بینی را جدی گرفت. چسب بینی نباید خیلی محکم زده شوند زیرا بعد از عمل جراحی، غضروف های بینی بسیار حساس هستند و با فشار دادن آنها در اثر محکم زدن چسب به بینی، تغییر فرم پیدا می کنند یا ممکن است سبب شکستگی و تخریب غضروف بینی شود.

چسب زدن باید به صورتی باشد که غضروف و استخوان زیرین بینی را پوشش دهد و باعث شود که پوست بینی جمع شود.

معمولا اولین بار چسب بینی توسط پزشک به بینی بیمار زده می شود و به او آموزش داده می شود و بعد از آن بیمار باید چسب را به بینی خود بزند یا آن را تعویض کند.

نحوه چسب زدن به بینی بعد از عمل

 

در ابتدا باید چسب قبلی را از بینی جدا کرد. انجام این کار بعد از استحمام سبب می شود که چسب راحت تر از بینی جدا شود.

  • قبل از زدن چسب به بینی، پوست گونه و بینی را با آب و صابون شسته و با پنبه الکلی ضد عفونی کنید. سپس با یک حوله نرم صورت خود را خشک کنید تا اثری از آب روی بینی و گونه نماند.
  • طول مناسبی از چسب (بسته به اندازه بینی حدود ۱۰ تا ۱۲ سانتی متر) به اندازه دو برابر بینی جدا کرده و بصورت U شکل روی طول بینی بچسبانید. به طوریکه وسط چسب روی نوک بینی قرار بگیرد و با دست دو طرف چسب را روی دو طرف بینی ماساژ دهید تا بطور کامل به بینی بچسبد. چسب زدن باید به صورتی باشد که سوراخ های بینی را نپوشاند.
  • سه قطعه با اندازه حدود ۳ تا ۵ سانتی متری از چسب جدا کنید و از بالا به پایین در جهت عرض بینی پشت سر هم به طوریکه لبه چسب ها روی هم باشند، روی بینی بچسبانید.
  • یک لایه دیگر چسب به صورت عرضی روی لایه قبلی چسبانده و روی آن را ماساژ دهید تا کاملا روی بینی چسبانده شود.
  • چسب اضافه در نوک بینی را با قیچی جدا کنید.

در ویدئو زیر نحوه صحیح چسب زدن بینی توس آقای دکتر علی نبی پور آموزش داده می شود.

 

 

امتیاز ما
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۲ میانگین: ۴.۵]
دکتر سید علی نبی پور

دکتر سید علی نبی پور اشرفی

دکتر سید علی نبی پور اشرفی جراح و متخصص گوش و حلق و بینی (ENT زیبایی بینی و پلاستیک صورت) متولد سال ۱۳۵۴هستند.

ایشان سال ۱۳۷۶ در دوره پزشکی عمومی وارد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و در سال ۱۳۸۴ نیز از این دانشگاه فارغ التحصیل شدند

ایشان دوره تخصصی گوش و حلق و بینی خودشان را از دانشگاه علوم پزشکی تبریز در سال ۱۳۹۳ دریافت نمودند.

دکتر نبی پور تاکنون موفق به انجام بیش از ۲۰۰۰ عمل زیبایی بینی شده اند.

برچسب ها:

مقالات مرتبط

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *