دکتر سیدعلی نبی پور » جراحی زیبایی بینی » چه مدت بعد از جراحی بینی می توان ورزش کرد؟
مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه

چه مدت بعد از جراحی بینی می توان ورزش کرد؟

بسیاری از کاندیداهای جراحی بینی می خواهند بلافاصله پس از جراحی فعالیت های عادی خود را از سر بگیرند. اما ورزش بر روند بهبودی بعد عمل بینی تأثیر می گذارد. پس از عمل جراحی، بدن شروع به بهبودی می کند و برای بهبودی سریع به استراحت، مصرف مایعات بسیار و غذاهای مغذی نیاز دارد. در طول فرآیند بهبودی، بدن شما انرژی خود را صرف درمان، بازسازی و بازسازی ناحیه دردناک و متورم می کند. این در واقع همان چیزی است که برای بینی شما اتفاق می افتد، بافت های بینی، به زمان نیاز دارند تا بهبود یابند، و هنوز در این مرحله مستعد خونریزی هستند.

پیاده روی سبک خوب است

ورزش بلافاصله بعد از جراحی بینی مانع از بهبودی سریع می شود. در این فرآیند بینی به مواد مغذی بیشتری نیاز خواهد داشت. به یاد داشته باشید که عضلات بعد از ورزش رشد می کنند نه در حین ورزش. ورزش های سنگین و شدید ضربان قلب و فشار خون شما را افزایش می دهد و می تواند باعث خونریزی بینی، کبودی و عوارض بعد از عمل شود. بنابراین از انجام هرگونه ورزش غیر از پیاده روی سبک خودداری کنید.

بیماران همچنین نگران این هستند که آیا ورزش در طول دوره بهبودی ظاهر آنها را تحت تأثیر قرار می دهد یا خیر. پس از جراحی، تورم به آرامی و به طور پیوسته از بین می رود. ورزش جریان خون را در بینی افزایش می دهد و اغلب باعث ایجاد ادم می شود.

برای انجام ورزش بعد از جراحی بینی چقدر باید صبر کنم؟

تقریباً شش هفته طول می کشد تا ساختارهای بینی شما به طور کامل بهبود پیدا کنند، بنابراین می توانید پس از این مدت ورزش معمولی را از سر بگیرید. ۳ تا ۴ هفته پس از جراحی بینی، می توانید به تدریج ورزش های سبک و بدون تماس و ضربه مانند شنا و دوچرخه سواری را شروع کنید.

توجه داشته باشید ورزش را باید آهسته آهسته آغاز کنید و مراقب فعالیت هایی باشید که نیاز به حرکت یا پریدن زیاد دارند، مانند ایروبیک با یا طناب زدن. باید ۳ تا ۴ هفته از دویدن اجتناب شود.

سعی نکنید مسافتی را که قبل از جراحی می دویدید بدوید. به واکنش های بدن خود توجه کنید. اگر احساس ناخوشایندی می کنید یا احساس می کنید که بینی خود شروع به ضربان می کند، ورزش را متوقف کنید.

آیا می توانم بعد از عمل بینی فوتبال بازی کنم؟

برای از سرگیری ورزش های تماسی مانند فوتبال، باید حتی بیشتر صبر کنید. شما نمی خواهید باعث افزایش احتمال آسیب به بینی خود شوید، ضربه خوردن بلافاصله پس از جراحی می تواند به بینی و ظاهر بینی شما به طور چشمگیری بیش از حد معمول آسیب برساند.

برای انجام ورزش هایی مانند بسکتبال، فوتبال، بیسبال و سایر ورزش‌هایی که ممکن است به طور بالقوه توسط توپ یا شخص دیگری مورد اصابت قرار بگیرد، باید حداقل شش هفته پس از تاریخ جراحی صبر کنید.

هر ورزشی که انجام می دهید، از جراح خود بخواهید دستورالعمل های خاصی را برای دوره نقاهت به شما بدهد. لباس های محافظتی مانند محافظ صورت و کلاه ایمنی ممکن است برای مدتی توصیه شود.

بازگشت به زندگی بعد از جراحی بینی

اینکه نمی توانید ورزش کنید می‌تواند برای شما کمی دشوار باشد، به یاد داشته باشید که این تنها یک استراحت موقت اما بسیار مهم است. اجازه دادن به بدن خود برای بهبودی پس از جراحی و محافظت از بینی ارزش آن را دارد. مهم است که استراحت کافی داشته باشید، بخوابید و هیدراته بمانید.

پس از انجام هر نوع عمل جراحی، اولویت اول شما باید استراحت مناسب باشد. مرخصی گرفتن از محل کار و پرهیز از فعالیت بدنی شدید باعث می شود بدن شما در اسرع وقت به طور کامل بهبود یابد. به زیباجویان دستورالعمل های زیادی برای مراقبت های بعد از عمل برای اطمینان از بهبودی مناسب داده می شود.

اکثر آنها یک یا دو هفته از محل کار خود مرخصی می گیرند و ممکن است به آنها توصیه شود که پس از بازگشت به کار خود از انجام برخی وظایف کاری خودداری کنند تا احتمال آسیب به بینی را کاهش دهند همچنین به آنها توصیه می شود تا زمان بهبودی کامل از انجام تمرینات ورزشی معمولی خود پس از جراحی خودداری کنند. این می تواند برای افرادی که سبک زندگی فعال دارند دشوار باشد، اما برای سلامتی پایدار و نتایج ایده آل ضروری است.

ورزش چگونه بر بهبودی پس از جراحی بینی تأثیر می گذارد

اگر بعد از عمل جراحی پلاستیک خیلی زود ورزش کنید، ممکن است برخی از عوارض ایجاد شود. بزرگترین خطر، باز شدن مجدد بخیه های ناحیه برش است. بلند کردن اجسام سنگین، زور زدن می‌تواند فشار زیادی را بر روی محل‌های برش که هنوز در حال بهبود هستند، وارد کند. این می تواند منجر به زخم های بزرگتر، خونریزی، عفونت و عوارض بدتر شود.

ورزش های بیش از حد سنگین در واقع می تواند منجر به نتایج بدتر بعد از عمل شود. به عنوان مثال، بینی شما پس از جراحی بینی به قدری ظریف است که فشار ناشی از یک عینک یا عینک آفتابی می تواند بر شکل پل تأثیر بگذارد.

پیاده روی به عنوان یک ورزش سبک در هفته های اول پس از عمل بینی توصیه می شود

حتی اگر پس از جراحی، بلند کردن اجسام سنگین، آهسته دویدن و یوگا توصیه نمی شود، پیاده روی یک راه ایده آل برای فعال ماندن و جلوگیری از مشکلات درمانی است. پیاده روی گردش خون را بهبود می بخشد، که به نوبه خود از تشکیل لخته های خون در پاهای شما جلوگیری می کند، وضعیتی که به عنوان ترومبوز ورید عمقی (DVT) شناخته می شود. این در افرادی که برای مدت طولانی حرکت نمی کنند رایج است.

ممکن است بعد از جراحی احساس ناراحتی کنید، اما تنها چند دقیقه پیاده روی در روز می تواند تفاوت را در بدن شما ایجاد کند.

جدول زمانی برای پیاده روی بعد از جراحی زیبایی بینی

این جدول زمانی کلی بسته به عمل جراحی که تحت آن قرار گرفته اند از بیمار به بیمار دیگر متفاوت است، اما این یک دستورالعمل کلی است که باید برای اولین ماه بهبودی خود در نظر بگیرید.

  • هفته اول بعد از جراحی زیبایی بینی – سه بار پیاده روی ۵ دقیقه ای در روز
  • هفته دوم بعد از جراحی زیبایی بینی – سه بار پیاده روی ۱۰ دقیقه ای در روز
  • هفته سوم بعد از جراحی زیبایی بینی – سه بار پیاده روی ۱۵ دقیقه ای در روز
  • هفته چهارم پس از جراحی زیبایی بینی – چهار بار پیاده روی ۱۵ دقیقه ای در روز
  • هفته پنجم: بازگشت به آرامی به ورزش عادی. در هفته پنجم پس از جراحی، شما معمولاً می توانید به برخی از برنامه های ورزشی عادی خود بازگردید. بلند کردن اجسام سنگین و دویدن شدید هنوز توصیه نمی شود، اما آهسته دویدن و حرکات کششی باید تا این زمان خوب باشد.

دستورالعمل های جراح خود را دنبال کنید

در هفته ششم، می توانید کمی شدت بیشتری به تمرین خود اضافه کنید. هفته به هفته همه چیز را در نظر بگیرید و به احساس خود هنگام ورزش توجه کنید. این بخش از بهبودی را با سرعت خود انجام دهید و حتماً از دستورالعمل‌های جراح خود پیروی کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد جراحی زیبایی بینی و اینکه چگونه می توانیم به شما کمک کنیم، همین امروز با مطب دکتر علی نبی پور جراح زیبایی بینی تماس بگیرید. تیم حرفه ای دکتر نبی پور به شما کمک می کند تا به اهداف زیبایی شناسی خود برسید.

منبع:

https://www.theaestheticcenter.com/blog/exercise-after-facial-plastic-surgery-a-patient-timeline/

https://newlyme.net/news/how-soon-can-you-exercise-after-a-nose-job

دکتر سید علی نبی پور

دکتر سید علی نبی پور اشرفی

دکتر سید علی نبی پور اشرفی جراح و متخصص گوش و حلق و بینی (ENT زیبایی بینی و پلاستیک صورت) متولد سال ۱۳۵۴هستند.

ایشان سال ۱۳۷۶ در دوره پزشکی عمومی وارد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و در سال ۱۳۸۴ نیز از این دانشگاه فارغ التحصیل شدند

ایشان دوره تخصصی گوش و حلق و بینی خودشان را از دانشگاه علوم پزشکی تبریز در سال ۱۳۹۳ دریافت نمودند.

دکتر نبی پور تاکنون موفق به انجام بیش از ۲۰۰۰ عمل زیبایی بینی شده اند.

برچسب ها:

مقالات مرتبط

رفع گلودرد بعد از جراحی بینی

رفع گلودرد بعد از جراحی بینی

گلودرد بعد از جراحی بینی یکی از مشکلات رایج است، به خصوص زمانی که از بیهوشی عمومی استفاده می شود. پس از جراحی تحت بیهوشی عمومی، بسیاری از بیماران تا...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *