دکتر سیدعلی نبی پور » جراحی زیبایی بینی » ۹ کاری که بعد از جراحی بینی نباید انجام دهید
مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه

۹ کاری که بعد از جراحی بینی نباید انجام دهید

جراحی زیبایی بینی در واقع نوعی عمل جراحی پلاستیک است که برای رسیدن به اهداف زیبایی یا عملکردی، اندازه، شکل یا بینی نسبت به سایر اجزای صورت انجام می شود. در طی این جراحی، جراحان زیبایی بینی در تلاشند تا تغییراتی را در ساختار استخوان، غضروف یا پوست بینی ایجاد کنند. یکی از نکات مهمی که قبل از جراحی بینی باید به آن توجه داشت این است که تمام انتظارات خود را از نتیجه جراحی با جراح بینی خود درمیان بگذارید تا وی بتواند با در نظر گرفتن اهداف شما و صلاح دید خود عمل بینی را به بهترین شکل و تا حدودی مورد انتظار شما انجام دهد. دکتر علی نبی پور و همه جراحان دیگر برای قبل از هر اقدامی جهت انجام عمل بینی، یک جلسه مشاوره با متقاضی جراحی بینی ترتیب می دهند و در مورد نحوه جراحی، استفاده از تکنیک های مورد نیاز حین جراحی، فواید، عوارض عمل و مراقبت های بعد از آن مطالبی را بیان می کند. زیباجویان نیز می تواند تمامی سوالات خود را در مورد نحوه عمل زیبایی بینی و بعد از آن از جراح خود بپرسند

ما در این نوشتار سعی کرده ایم تا مطالبی را در مورد انتظاراتی که از عمل زیبایی بینی دارید و کارهایی که باید از انجام آن بعد از عمل بینی اجتناب کنید آورده ایم. با ما همراه باشید.

 

چه انتظاراتی بعد از عمل جراحی بینی وجود دارد؟

جراحی زیبایی بینی معمولاً با بیهوشی عمومی انجام می شود و انجام آن حدود ۲ ساعت و نیم طول می کشد. البته این مدت زمان بسته به فرم بینی متقاضی عمل بینی و تکنیک های بکار برده شده توسط جراح حین عمل ممکن است متغییر باشد. به جز در مواردی که عوارض مربوط به سلامتی وجود دارد اکثر بیماران می توانند همان روز عمل به منزل بروند. جراح بینی شما لیستی از داروهایی را که باید برای تسکین ناراحتی، جلوگیری از عفونت و به طور کلی اطمینان از روند بهبود صحیح مصرف کنید، ارائه می دهد. همچنین لیستی از دستورالعمل ها را تجویز می کند که باید در طول دوره نقاهت به آنها عمل کنید.

پس از عمل بینی، برای اینکه تورم را به حداقل برسانید و میزان خونریزی را کاهش دهید، لازم است هنگام خوابیدن بعد از جراحی زیبایی بینی، زیر سر خود را بلند کنید به گونه ای که سر بالاتر از تنه قرار گیرد. بیشتر بیماران به دلیل تورم یا در اثر آتل هایی که در حین جراحی داخل بینی قرار می گیرند گرفتگی بینی را تجربه می کنند. قبل از اینکه جراح آنها را بیرون بیاورد، لازم است پانسمان داخلی و آتل حدود ۷ روز در جای خود بماند.

کارهایی که بعد از عمل زیبایی بینی نباید انجام دهید

برای کاهش احتمال خونریزی یا تورم و اطمینان از روند بهبودی بدون بروز عارضه، ممکن است جراح از شما بخواهد از انجام برخی کارها اجتناب کنید، که شامل موارد ذیل است:

عدم انجام فعالیت های پرتحرک و سنگین بعد از عمل بینی

جراح شما صراحتا به شما می گوید که تا چند ماه بعد از جراحی بینی از انجام ورزش های سنگین خودداری کنید. از جمله بلند کردن وزنه های سنگین، آهسته دویدن، ورزش های هوازی، دویدن باید خودداری شود. در طی ۲ هفته اول بعد از جراحی به دلیل تغییر شکل بینی، باید از حرکات شدید جسمی مانند خم شدن، وارد آوردن فشار به بینی خودداری کرد. با شروع هفته سوم، بیشتر بیماران می توانند فعالیت های بدنی خود را از سر بگیرند. با این حال، این باید کاملا تحت نظر توسط جراح بینی شما باشد. بعد از جراحی بینی باید حدود ۶ هفته از انجام ورزش شنا خودداری شود. گچی که روی بینی شما قرار گرفته باید خشک بماند تا زمانی که برداشته شود. اگر تمایل به انجام ورزش هایی مانند بسکتبال دارید، باید ۴-۶ ماه پس از عمل بینی صبر کنید.

رابطه جنسی بعد از عمل بینی

بسیاری از جراحان جراحی زیبایی بینی توصیه می کنند که فعالیت جنسی را در ۳ هفته اول پس از جراحی به حداقل برسانید. با این حال، برای جلوگیری از تشکیل لخته های خون، توصیه می کنند در منزل راه بروید.

فین کردن بعد از جراحی بینی

در صورت ابتلا به آلرژی، سرماخوردگی یا ویروس، مجبور به فین کردن می باشید. از آنجا که این مساله می تواند برای بیمارانی که تازه جراحی زیبایی بینی انجام داده اند کاملاً خطرناک باشد، بنابراین شما باید بعد از جراحی مراقبت های لازم را به کار گیرید، مرتباً دستان خود را بشویید و از هر کسی که ممکن است بیمار باشد دوری کنید نهایت مراقبت از خود را داشته باشید تا در هفته های اولیه دوره نقاهت خود به بیماری مبتلا نشوید.

 

حمام کردن پس از جراحی بینی

گچ روی بینی شما باید همیشه خشک باشد تا زمانی که برداشته شود (حدود یک هفته بعد از جراحی). به همین دلیل، باید از دوش گرفتن به مدت یک هفته خودداری کنید. اما می توانید بقیه بدن خود را بشویید و با استفاده از یک پارچه مرطوب صورت خود را تمیز کنید. فقط مطمئن شوید که ناحیه بینی را خشک نگه دارید.

استفاده از عینک بعد از عمل بینی

اگر از عینک استفاده می کنید، باید در مدت زمان بهبودی جراحی زیبایی بینی برای مدتی آن را از حالت عادی خارج کنید. عینک روی پل بینی شما قرار می گیرد و می تواند بر روی بافت نرم و غضروف نرم شده تأثیر منفی بگذارد. در صورت لزوم، مدتی سعی کنید از لنزهای چشمی استفاده کنید.

عدم قرار گیری در معرض خورشید پس از جراحی بینی

بعد از اینکه شما یک عمل جراحی تغییر شکل بینی انجام داده اید. حتی پس از برداشته شدن بانداژها، بینی شما هنوز حساس است و قرار گرفتن در معرض آفتاب ممکن است منجر به تغییر رنگ شود یا خطر عوارض جراحی زیبایی بینی را افزایش دهد. اطمینان حاصل کنید که از کرم ضد آفتاب با طیف وسیع استفاده کرده و برای محافظت از محل جراحی خود در برابر آفتاب در هنگام بهبودی، با کلاه روی آن را بپوشانید.

کشیدن سیگار یا نوشیدن الکل پس از عمل بینی ممنوع

اکثر جراحان سیگار و مشروبات الکلی را برای بیمارانی که تحت عمل جراحی قرار گرفته اند، جزء رفتارهای پرخطر می دانند. می دانیم که نیکوتین موجود در سیگار جریان خون را محدود می کند و مانع بهبودی مناسب می شود. از طرف دیگر، الکل در تاثیر داروها تداخل ایجاد می کند و خون را رقیق می کند، که می تواند منجر به خونریزی بیش از حد شود. بنابراین اطمینان حاصل کنید که ۳ هفته اول پس از جراحی زیبایی بینی از مصرف الکل و دخانیات خودداری کنید.

عدم لمس یا ضربه زدن به بینی

این کاملا طبیعی است که بیماران در مورد ظاهر بینی و احساس بینی بعد از جراحی بینی کنجکاو می شوند. با این وجود، درست نیست که در طول روند بهبودی بینی خود را فشار دهید یا آن را لمس کنید. این ممکن است بافت بینی را نادرست، صدمه دیده یا حتی نتایج حاصل از جراحی بینی را خنثی کند. بسیار مهم است که ناحیه جراحی را از هر چیزی که می تواند به آن فشار وارد کند یا باعث آسیب شود محافظت کنید.

استفاده از لوازم آرایش بعد از جراحی ممنوع

برخی از بیماران (به ویژه خانم ها) ممکن است برای پوشاندن کبودی اطراف بینی و چشم، نیاز به آرایش داشته باشند. در چند هفته اول بعد از جراحی زیبایی بینی باید از مصرف لوازم آرایش خودداری نمایید. مواد آرایشی استفاده شده بر روی پوست در طول دوران نقاهت می تواند باعث ایجاد عوارض و همچنین خطر ابتلا به عفونت شود.

 

۹ Things to Avoid After Rhinoplasty in Phoenix AZ

دکتر سید علی نبی پور

دکتر سید علی نبی پور اشرفی

دکتر سید علی نبی پور اشرفی جراح و متخصص گوش و حلق و بینی (ENT زیبایی بینی و پلاستیک صورت) متولد سال ۱۳۵۴هستند.

ایشان سال ۱۳۷۶ در دوره پزشکی عمومی وارد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و در سال ۱۳۸۴ نیز از این دانشگاه فارغ التحصیل شدند

ایشان دوره تخصصی گوش و حلق و بینی خودشان را از دانشگاه علوم پزشکی تبریز در سال ۱۳۹۳ دریافت نمودند.

دکتر نبی پور تاکنون موفق به انجام بیش از ۲۰۰۰ عمل زیبایی بینی شده اند.

برچسب ها:

مقالات مرتبط

رفع گلودرد بعد از جراحی بینی

رفع گلودرد بعد از جراحی بینی

گلودرد بعد از جراحی بینی یکی از مشکلات رایج است، به خصوص زمانی که از بیهوشی عمومی استفاده می شود. پس از جراحی تحت بیهوشی عمومی، بسیاری از بیماران تا...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *