دکتر سیدعلی نبی پور » جراحی زیبایی بینی » آیا عمل زیبایی بینی عوارض دارد؟
مدت زمان مطالعه ۱۱ دقیقه

آیا عمل زیبایی بینی عوارض دارد؟

متأسفانه، عوارض جراحی یک واقعیت است. اما این بدان معنا نیست که زیباجویان عزیز باید بی جهت نگران باشند. شما و جراح می توانید کارهای زیادی را قبل و حین جراحی انجام دهید تا احتمال کمتری برای بروز عوارض ناشی از عمل حاصل شود. جراح زیبایی بینی می تواند با معاینه و بررسی های لازم قبل از جراحی کاندید مناسب عمل بینی را انتخاب کند، همچنین زیباجویان قبل از هر گونه اقدامی در خصوص انجام عمل های زیبایی به خصوص عمل بینی می توانند بهترین جراح زیبایی بینی خود را با حوصله، دقت و کمی تحقیق و جستجو انتخاب کنند. انجام این امور قبل از جراحی می تواند عوارض ناشی از عمل را تا حد زیادی کاهش دهد. البته احتمال عوارض به وجود آمده در حین و پس از عمل ندرت اتفاق می افتد و یک جراح متخصص زیبایی می داند که چگونه آنها را مدیریت کند. هنگامی که شما و جراح خود با دقت یکدیگر را انتخاب می کنید، می توانید بسیار مطمئن باشید که نتیجه جراحی از نظر جراح و خود شما بسیار رضایت بخش خواهد بود.

بنابراین اگرچه جراحی زیبایی بینی یکی از پیچیده ترین روش های جراحی پلاستیک و زیبایی است که توسط جراحان باتجربه بینی انجام می شود، اما احتمال بروز عوارض در آن بسیار کم است.

رضایتمندی بعد از عمل بینی

چگونه جراح زیبایی بینی خطر عوارض عمل را به حداقل می رساند؟

با انتخاب دقیق بیمار قبل از جراحی و با بکار گیری تکنیک های دقیق و داشتن تجربه جراح در حین و بعد از جراحی احتمال بروز عوارض بسیار کمتر خواهد بود. انتخاب کاندید مناسب برای جراح زیبایی بینی توسط جراح به درستی صورت می گیرد و جراح معاینات و بررسی های لازم را قبل از عمل بینی انجام می دهد تا مطمئن شود هر بیمار از نظر جراحی مناسب است یا خیر.

قبل از انجام هر نوع عمل جراحی یا اقدامات پزشکی، یک پزشک یا جراح وظیفه دارد ارزیابی کند که آیا بیمار در معرض خطر عوارض بی مورد است یا خیر. به همین دلیل است که جراح سابقه پزشکی، سلامت فعلی، سن و اهداف شما را برای جراحی بررسی می کند. بر این اساس، جراح باید تصمیم بگیرد که منافع شما از جراحی بسیار بیشتر از خطر است.

چرا کاندید مناسبی برای جراحی زیبایی بینی نیستید؟

اطمینان از نظر جسمی و روحی و داشتن سلامت جسمی کافی نتیجه جراحی مطلوبی را از جراحی به همراه دارد. قطعا شما هم به دنبال جراحی می باشید که اگر کاندیدای مناسبی برای جراحی نیستید با شما صادق باشد و شما را در جریان بگذارد.

بیشتر بخوانید
استفاده از تامپون بعد از جراحی بینی

البته اگر شما کاندید مناسبی برای جراحی زیبایی بینی نیستید، به این معنی نیست که هرگز نمی توانید جراحی کنید. ممکن است یک مشکل جسمی یا بیماری موقتی وجود داشته باشد که جراح از شما بخواهد قبل از انجام جراحی آن را درمان کنید. با این حال، در بعضی موارد، جراح ممکن است تشخیص دهد که باید جراحی باید لغو شود.

در بعضی موارد، حتی می توانید جراح دیگری را پیدا کنید که با وجود خطرناک بودن جراحی آن را انجام دهد، اما این می تواند سلامتی شما را تحت تاثیر قرار دهد. بنابراین توصیه می شود این کار را انجام ندهید.

 

برخی از دلایل ممکن است نشان دهد کاندیدای مناسبی برای جراحی بینی نباشید، شامل موارد زیر است:

سن

ممکن است جراح متوجه شود فرد کاندید جراحی از نظر احساسی برای انجام عمل آماده نیست و ممکن است به وی پیشنهاد کند کمی صبر کنید. در دوران بلوغ، برخی از نوجوانان ممکن است اغلب نظر خود را تغییر دهند یا تحت تأثیر نظر همسالان خود قرار بگیرند. اما ممکن است بعضی از افراد در سنین پایین از نظر عاطفی بالغ باشند، بنابراین قانون مشخصی وجود ندارد، جز در برخی موارد.

وضعیت سلامتی

اگر فردی به یک بیماری پزشکی مزمن مبتلا باشد، ممکن است کاندیدای مناسبی برای جراحی نباشد. مواردی مانند فشار خون بالا کنترل نشده، دیابت، چاقی و استعمال دخانیات، فرد را به عنوان کاندید جراحی زیبایی بینی رد نمی کند، اما ممکن است وی در معرض خطر بیشتری برای عوارض جراحی زیبایی بینی قرار گیرد.

هدف از انجام جراحی

اگر خواسته های نابجا و غیر معقولی از سوی زیباجویان مطرح شود، جراح وظیفه دارد اعلام کند که وی کاندید مناسبی برای جراحی نیست. این امر می تواند افراد را برای انجام جراحی نا امید کند، حتی اگر هیچ مشکل پزشکی نداشته باشند.

جراحی های اخیر

در صورتی که زیباجویان در گذشته جراحی زیبایی بینی انجام داده اند اما قصد انجام جراحی ترمیمی بینی را دارند، باید جراح خود را به درستی انتخاب کنند زیرا عمل ثانویه بینی حساسیت های بیشتری را نسبت به جراحی اول در پی خواهد داشت.

حاملگی و زایمان اخیر

هیچ قانونی مشخصی در عمل بینی برای زنان وجود ندارد. اگر خانم ها پس از زایمان احساس آمادگی برای جراحی زیبایی بینی دارند، می توانند کاندیدای مناسبی برای عمل باشند. اما اگر بدن هنوز در اثر یک بیماری یا وضعیت مناسبی قرار ندارد جراح می تواند زمان جراحی را تغییر دهد.

عمل بینی در کرج

عوارض کلی ناشی از جراحی زیبایی بینی

 • خطرات مرتبط با بیهوشی.
 • خونریزی بیش از حد (هماتوم)
 • عفونت
 • بهبود ضعیف زخم.
 • زخم بیش از حد
 • تغییرات احساس در پوست (بی حسی یا درد)
 • عدم تقارن سوراخ سپتوم (سوراخ در دیواره تقسیم کننده ۲ حفره بینی)
 • مشکلات تنفسی.
 • ظاهر بینی دارای مشکل
 • تورم.
 • تغییر رنگ پوست بینی
 • احتمال انجام جراحی ثانویه بینی

اقداماتی برای کاهش خطرات جراحی زیبایی بینی

با اختصاص وقت برای یافتن یک متخصص جراحی زیبایی بینی با تجربه، می توان خطرهای جراحی زیبایی بینی را به حداقل رساند. به این دلیل که یک جراح بینی باتجربه و ماهر همچنین در جلوگیری از عوارض و مدیریت بروز هرگونه عارضه نادر که ممکن است حین جراحی اتفاق بیفتد تخصص کافی را دارد.

یکی دیگر از مزایای انتخاب بهترین جراح زیبایی بینی این است که فرد کاندید جراحی با اطمینان بیشتری وارد عمل جراحی خواهد شد. داشتن یک دیدگاه خوب قبل از عمل برای پیشبرد یک جراحی موفق و بهبود سریع بسیار مهم است. وجود یک جراح متخصص و با تجربه میزان استرس حین عمل را نیز کاهش می دهد.

بیشتر بخوانید
جراحی انحراف بینی (سپتوپلاستی) چگونه انجام می شود؟

از جمله این اقدامات شامل موارد زیر می باشد:

یک جلسه مشاوره قبل از جراحی تعیین کنید

مشاوره قبل از عمل شامل یک جلسه بین زیباجو با جراح زیبایی بینی، برای بدست آوردن اطلاعات لازم در خصوص جراحی می باشد. این جلسه به فرد کمک می کند تا تمامی سوالات خود را در مورد نحوه عمل، نحوه بیهوشی، مزایا و معایب جراحی و عوارض ناشی از آن را از جراح خود بپرسد. همچنین طی این جلسه جراح سوالاتی را در مورد سابقه بیمار، هدف فرد از جراحی و خواسته های وی می پرسد و معاینات و بررسی های لازم را به عمل می آورد. همچنین از فرد درخواست انجام آزمایش و تصویر برداری های مورد نیاز قبل از عمل را دارد.

در مورد تخصص جراح مورد نظر خود اطلاعات لازم را کسب نمایید

به یاد داشته باشید که برای انجام عمل زیبایی به یک جراح متخصص و با تجربه نیاز دارید. تجربه و مهارت جراح در به حداقل رساندن عوارض جراحی زیبایی بینی و داشتن نتیجه موفقیت آمیز از عمل بینی الزامی است.

اطمینان حاصل کنید که مرکز جراحی معتبر است

باید توجه داشت انتخاب بهترین کلینیک یا مرکز جراحی یکی از نکات بسیار مهمی است که قبل از هر گونه جراحی باید برای انتخاب آن دقت های لازم را داشت. یک کلینیک خوب خدمات ایده آل و مناسبی را در اختیار مراجعه کنندگان خود قرار می دهد.

در مورد تجربه جراح خود اطلاعات کافی را بدست آورید

از جراح خود بپرسید در سال جاری چند عمل جراحی بینی انجام داده است و چند سال است که در این زمینه مشغول به فعالیت بوده است. یک جراح با تجربه را انتخاب کنید که شناخت عمیقی از ساختار صورت و بینی را داشته باشد.

نمونه کارهای قبل و بعد از جراحی را مشاهده نمایید

اگرچه نتیجه هر جراحی هر فرد نسبت به دیگر متفاوت است و به عوامل بسیاری بستگی دارد، اما به شما یک دیدگاه کلی از نحوه جراحی زیبایی جراح می دهد.

به تمام نکات و دستورالعمل هایی که از سوی جراح ارائه می شود توجه کنید

تمام دستورالعمل های لازم قبل از عمل را دنبال کنید. به عنوان مثال ممکن است جراح از شما بخواهد برخی از داروها یا مکمل ها را در هفته ها یا روزهای قبل از جراحی شروع یا متوقف کنید. تمام دستورالعمل های بهبود، مراقبت از زخم، سطح فعالیت و بهبودی را با دقت دنبال کنید. در هر زمان  در صورت داشتن هر نگرانی با جراح خود تماس بگیرید. حتی پس از اینکه احساس کردید کاملاً بهبود یافته اید در تمام مراجعات بعدی به پزشک شرکت کنید.

به یاد داشته باشید، عوارض جراحی زیبایی بینی مانند هر عمل جراحی ممکن است رخ دهد. بنابراین بهتر است قبل از عمل جراحی اطلاعات لازم را در خصوص خطرات احتمالی ناشی از عمل کسب نمایید و بدانید که چگونه این عوارض کنترل می شوند.

مزایای جراحی زیبایی بینی

بهبود عملکرد بینی پس از جراحی

جراحی بینی موجب می شود تا تنفسی بهتر داشته باشید و با تغییر شکل ظاهری بینی موجب بالاتر رفتن اعتماد به نفس می شود. اگر یک دچار انحراف بینی باشید یا از ناحیه بینی دچار آسیب شده باشید، جراحی زیبایی بینی و  یا جراحی سپتوپلاستی می تواند به طور بالقوه تنفس، سلامتی و کیفیت زندگی شما را بهبود بخشد. کل بدن برای سالم نگه داشتن سلول ها به مقدار زیادی اکسیژن نیاز دارد که به شما امکان می دهد راه بروید، کار کنید، ورزش کنید. بهبود تنفس اکسیژن مورد نیاز بدن را تأمین می کند. همچنین تغییرات عملکردی در بینی و هم بهبودهای زیبایی (در صورت تمایل) می تواند همزمان توسط یک جراح زیبایی بینی انجام شود.

بیشتر بخوانید
بهترین روش از بین بردن قوز در بینی های استخوانی

بهبود کیفیت خواب با عمل بینی

OSA یا آپنه انسدادی خواب ممکن است صد بار در یک شب معین تنفس را قطع کند. آپنه خواب ممکن است با جراحی اصلاح بینی، مانند سپتوپلاستی یا کاهش اندازه شاخک های بینی، بهبود یابد. مبتلایان به آپنه خواب (و بسیاری از افراد با مشکلاتو علائم تنفسی جدی تر مانند خروپف) معمولاً خواب بی کیفیتی دارند و در طول روز دچار خستگی و خواب آلودگی می شوند.

حتی مشکلات تنفسی خفیف نیز در کیفیت خواب شبانه تداخل ایجاد می کند. استرس را بر کل بدن وارد می کند و ممکن است به فشار خون بالا، مشکلات قلبی و سکته های مغزی کمک کند. جراحان زیبایی بینی می توانند دلایل OSA و مشکلات تنفسی را با ترمیم تیغه انحرافی یا کاهش اندازه شاخک های بینی اصلاح کنند. همراه با رفع مشکلات بینی، جراح بینی می تواند از تکنیک ها و تجربه های خود در امر جراحی زیبایی بینی استفاده کند تا ظاهر زیبایی را در بینی ایجاد کند.

شش ماه پس از عمل زیبایی بینی

عمل بینی متناسب با چهره

جراحی زیبایی بینی که توسط یک جراح زیبایی بینی انجام شود به طور معمول سایر ویژگی های صورت را در نظر می گیرد و در راستای ایجاد یک تعادل در بین سایر اجزای صورت تلاش خواهد کرد. هماهنگی بین بینی و اجزای دیگر صورت مانند چشم ها، گونه ها و لب ها موجب بهتر دیده شدن این اعضا در صورت می شود. با بهبود تقارن در صورت، ممکن است در عکس ها بسیار بهتر به نظر برسید یا شکل ظاهری خود را بیش از گذشته دوست داشته باشید.

آیا تا به حال به جراحی زیبایی بینی به عنوان یک جراحی ضد پیری فکر کرده اید؟ برخی افراد با افزایش سن، اقدام به جراحی بینی می کنند تا صورت آنها جوان تر و زیباتری به نظر برسد.

بالا بردن اعتماد به نفس با جراحی بینی

بسیاری از افراد پس از جراحی بینی خود، بیش از گذشته از قرار گیری در موقعیت های اجتماعی مختلف لذت می برند. ممکن است بعد از انجام جراحی زیبایی بینی عزت نفس افراد افزایش یابد. صحبت در جمع یا نزدیک شدن به افراد جدید در یک جمع ممکن است امری راحت تر شود. شخصیت برخی افراد بعد از جراحی زیبایی بینی تغییر نخواهد کرد، اما اکثریت قریب به اتفاق افراد پس از جراحی موفقیت آمیز جراحی زیبایی بینی از بسیاری از اثرات مفید آن برخوردار می شوند.

*البته نمی گوییم جراحی زیبایی بینی چاره اصلی هر مشکلی می باشد اما شاهد بوده ایم که هزاران بیمار در طول سال ها هنگام برداشتن آتل بینی پس از جراحی زیبایی بینی لبخند رضایت بخشی لبخند زده اند به طور کلی روند زندگی آنها با پیشرفت خوبی همراه بوده.

 

 

امتیاز ما
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]
دکتر سید علی نبی پور

دکتر سید علی نبی پور اشرفی

دکتر سید علی نبی پور اشرفی جراح و متخصص گوش و حلق و بینی (ENT زیبایی بینی و پلاستیک صورت) متولد سال ۱۳۵۴هستند.

ایشان سال ۱۳۷۶ در دوره پزشکی عمومی وارد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و در سال ۱۳۸۴ نیز از این دانشگاه فارغ التحصیل شدند

ایشان دوره تخصصی گوش و حلق و بینی خودشان را از دانشگاه علوم پزشکی تبریز در سال ۱۳۹۳ دریافت نمودند.

دکتر نبی پور تاکنون موفق به انجام بیش از ۲۰۰۰ عمل زیبایی بینی شده اند.

برچسب ها:

مقالات مرتبط

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *