مدت زمان مطالعه ۱۲ دقیقه
دکتر سیدعلی نبی پور » جراحی زیبایی بینی » جراحی انحراف بینی (سپتوپلاستی) چگونه انجام می شود؟

جراحی انحراف بینی (سپتوپلاستی) چگونه انجام می شود؟

تفاوتی میان انحراف بینی با کجی بینی وجود دارد؟ دلیل به وجود آمدن انحراف در بینی ها چیست؟ انحرافی بینی چه علائمی دارد؟ این فقط تعداد کمی از سوالات راجب جراحی انحراف بینی است که ذهن بیشتر مخاطبانمون را درگیر کرده است، انحراف بینی یکی از مشکلات رایج و بسیار در میان خانم ها و آقایان می باشد که در این مقاله می خواهیم علت بروز این مشکل و معایب و مزایای آن را بررسی کنیم. تیغه بینی (سپتوم) دیواره ایست که از استخوان و غضروف تشکیل شده و دو مجرای بینی را از هم جدا می کند. انحراف بینی همان انحراف تیغه میانی بینی یا سپتوم می باشد که دچار خمیدگی و یا تمایل به چپ و راست داشتن یکی از مجاری بینی به سمت دیگری می باشد، سپتوم یا تیغه بینی ماهیتی غضروفی دارد که دقیقا دیواره بین دو حفره بینی را تشکیل داده است و جراحی انحراف سپتوم بینی یکی از جراحی های دشوار در حوزه زیبایی نیز بشمار می رود. بعضی افراد با انحراف بینی متولد می شوند و برخی دیگر در طول دوران زندگی بر اثر تصادف و یا عوامل دیگر دچار این مشکل می شوند که به دلایل آزار دهنده ای مانند سخت نفس کشیدن، خونریزی و… اقدام به جراحی انحراف بینی (سپتوپلاستی) می کنند تا بتوانند راحت تر به فعالیت های روزانه خود بپردازند. . در ادامه با ما همراه باشید تا به بررسی روند جراحی و مراقبت های بعد از جراحی انحراف بینی بپردازیم.

سپتوم بینی 

تیغه میانی بینی، ساختار متشکل از استخوان و غضروف است که مجاری هوایی را به دو قسمت تقسیم می کند. غشای مخاطی موجود در این ناحیه که موکوز نام دارد، بینی را مرطوب نگه می دارد. انحراف تیغه میانی زمانی اتفاق می افتد که استخوان و یا غضروف از جای خود خارج و منحرف شوند. این حالت می تواند مادرزادی باشد و یا در اثر وارد آمدن ضربه به بینی ایجاد شود. حدود هشتاد درصد افراد دچار انحراف تیغه میانی هستند، اما تعداد کمی از آن ها با لائمی مانند مشکلات تنفسی، عفونت های سینوسی و یا گرفتگی بینی روبرو می شوند. انحراف در تیغه میانی هم چنین باعث می شود بینی کج به نظر برسد.

یکی از راه های اصلی در اصلاح انحراف تیغه میانی بینی، سپتوپلاستی می باشد.

آیا من گزینه مناسبی برای انجام سپتوپلاستی هستم؟

افرادی که از گرفتگی بینی، مشکلات تنفسی و یا انحراف آشکار بینی خود رنج می برند، می توانند با مشورت پزشک از مزایای جراحی سپتوپلاستی بهره مند شوند.

مشکلات دیگری از قبیل پولیپ بینی نیز می تواند با علائمی مانند مشکلات تنفسی و یا گرفتگی بینی همراه باشد. بهترین راه این است که با مراجعه به پزشک، انحراف در تیغه میانی تشخیص داده شود.

سوالی که برای بسیاری از بیماران پیش می آید این است که آیا در طول سپتوپلاستی، بینی شکسته می شود؟

خیر. مگر این که بیمار بخواهد تحت جراحی بینی قرار بگیرد. در غیر این صورت بینی شکسته نمی شود و احتمال بروز کبودی خارجی نیز بسیار کم خواهد بود.

جراحی انحراف سپتوم بینی (سپتوپلاستی) 

روند جراحی سپتوپلاستی

در ابتدا، غشای مخاطی برداشته می شود تا امکان تغییر شکل و فرم ساختار بینی و یا برداشت نواحی کوچکی از استخوان و غضروف فراهم گردد. سپس غشاء و ساختارها در وضعیتی صاف به محل اصلی خود برگردانده خواهند شد.

جراحی سپتوپلاستی می تواند تحت بی حسی موضعی و یا بیهوشی عمومی انجام شود و در حدود چهل و پنج دقیقه به طول می انجامد.

بسیاری از بیماران ترجیح می دهند در طول سپتوپلاستی در کرج، عمل زیبایی را نیز انجام دهند تا تناسب و هارمونی بیستری میان بینی و سایر اجزای صورت شان برقرار شود.

 

این فقط تعداد کمی از سوالات راجب جراحی انحراف بینی است که ذهن افراد را درگیر کرده است، انحراف سپتوم بینی یکی از مشکلات رایج و بسیار در میان خانم ها و آقایان می باشد که در این مقاله سعی داریم علت بروز این مشکل و معایب و مزایای آن را بررسی کنیم.

انحراف بینی همان انحراف تیغه میانی بینی یا سپتوم می باشد که دچار خمیدگی و یا تمایل به چپ و راست داشتن یکی از مجاری بینی به سمت دیگری می باشد، سپتوم یا تیغه بینی ماهیتی غضروفی د ارد که دقیقا دیواره بین دو حفره بینی را تشکیل داده است و جراحی انحراف سپتوم بینی یکی از جراحی های دشوار در حوزه زیبایی نیز بشمار می رود.

دکتر سیدعلی نبی پور جراح و متخصص گوش و حلق و بینی (ENT زیبایی بینی و پلاستیک صورت) در کرج می باشند. شما عزیزان می توانید جهت دریافت مشاوره و تعیین وقت قبلی از دکتر علی نبی پور می توانید با شماره های ۰۹۳۶۳۰۹۱۸۱۹ / ۰۲۶۳۲۲۱۶۴۰۳ تماس حاصل فرمائید یا از طریق پیج اینستاگرام با ایشان در تماس باشید.

 

جراحی سپتوپلاستی یا انحراف بینی چگونه است؟

جراحی انحراف بینی با توجه به میزان پیچیدگی جراحی  ۳۰ تا ۹۰ دقیقه طول می کشد. در این جراحی پزشک بیمار را به یکی از روش ها بیهوش میکند سپس برش هایی را در اطراف بینی ایجاد میکند و پوست را بالا می کشد تا به تیغه بینی دسترسی داشته باشد.

پزشک پس از مشاهده تیغه بینی هر گونه استخوان و غضروف شکسته را جدا کرده و سپتوم را در موقعیت مناسبی قرار می دهد. در نهایت بینی بسته شده و بخیه زده می شود.

تفاوت میان انحراف بینی با کجی بینی وجود دارد؟

تفاوت بارز میان انحراف بینی و کجی بینی در این است که انحراف بینی و جراحی آن عمل درمانی است و کجی بینی نوعی عمل زیبایی بینی به حساب می آید و تخت پوشش بیمه های درمانی قرار نمیگیرد. انحراف  بینی زمانی رخ می دهد که بینی شما از تیغه کج باشد و یکی یا دو حفره بینی مسدود شده باشد و کجی بینی زمانی رخ می دهد که تیغه وسط بینی کج هست و تا امتداد کل ساختمان بینی نیز کج است و در نهایت هیچکدام از حفره ها بسته و مسدود نمی باشد و با جراحی زیبایی بینی اصلاح می شود .

دلایل انحراف سپتوم بینی چیست؟

انحراف بینی به طور کلی در دو حالت بوجود می آید و یکی از مهم ترین دلایل آن وراثتی و مادرزادی بودن آن است و دلیل دیگر آن ضربه به بینی و گاهی وقت ها شکستگی در قسمتی از بینی می باشد.

علائم انحراف سپتوم بینی

 • تنگی نفس و اختلال در تنفس
 • کاهش حس بویایی و خشکی و خونریزینی در بینی
 • عفونت مکرر در گوش و سر د رد های شدید
 • ترشحات خلطی در پشت گلو و صدای تو دماغی و گرفته
 • گلو درد و سوزش در حلق به همراه فضار در سر

 

عمل جراحی انحراف بینی چگونه انجام می شود؟

مزایای جراحی انحراف سپتوم بینی

 • تنفس راحت و بدون مشکل
 • بهبود در فرایند خواب
 • عفونت سینوسی و مجاری تنفسی کمتر
 • افزایش حس بویایی

معایب جراحی انحراف بینی

 • خونریزی شدید
 • عفونت سینوسی
 • گاهی سوراخ شدن تیغه وسط بینی
 • کاهش بسیار شدید حس بویایی

عمل انحراف سپتوم بینی با لیزر

عمل انحراف بینی توسط لیزر مخصوص به افراد خاصی است و حل مشکل انحراف تیغه بینی توسط  لیزر قطعی و صد در صدی نیست اما در نهایت شما باید برای گرفتن این تصمیم مهم باید از جراح بینی در کرج مشاوره بگیرید.

قبل از جراحی انحرافی بینی چه نکاتی را رعایت کنیم؟

 • در مورد بهترین جراح بینی تحقیق کنید و مناسب ترین را انتخاب کنید تا پشیمان نشوید.
 • قبل از جراحی پزشک را از دارو هایی که مصرف میکنید مطلع کنید.
 • اگر دارای بیماری های خاصی هستید قبل از جراحی حتما با پزشکتان در میان بگذارید.
 • مصرف دارو های رقیق کننده خون مانند آسپرین را از چند هفته قبل جراحی با مشورت پزشک کاهش دهید و یا قطع کنید.
 • اگر حساسیت دارویی دارید با پزشکتان در میان بگذارید.
 • در مورد نحوه بیهوشی خود از پزشک سوال کنید.
 • قبل از جراحی از عوارض و خطرات این عملی آگاهی یابید.
 • شب قبل از جراحی از نیمه شب چیزی نخورید و نیاشامید مگر پزشک چیز دیگری دستور داده باشد.
 • در روز جراحی حتما یک همراه با خود داشته باشید تا به شما کمک کند و شما را تا منزل همراهی کند.
 • آزمایش و عکس هایی که قبل از جراحی تهیه کردید را در روز جراحی با خود همراه داشته باشید.
 • از دو هفته قبل از جراحی از استعمال دخانیات و مصرف مشروبات الکلی بپرهیزید.
 • قبل از انجام عمل انتظارات خود را از جراحی به پزشک بگویید.
 • توجه داشت باشید خانم ها در روز جراحی نباید با خود زیورآلات همراه داشته باشند و آرایش کنند.

آیا عمل جراحی انحراف سپتوم بینی درد دارد؟

در حین این جراحی بیمار کامل بیهوش است و هیچ دردی را متوجه نخواهد شد. بیمار بعد از به هوش آمدن ممکن است کمی احساس درد کند که طبیعی است و اگر دارو های مسکنی که پزشک برایش تجویز کرده است را مصرف کند بهتر می شود. پس می توان گفت درد ناشی از جراحی انحراف بینی شدید و طاقت فرسا نمی باشد.

آیا می توان انحراف سپتوم بینی را با دارو درمان کرد؟

خیر نمیتوان انحراف بینی را با دارو برطرف کرد ولی مشکلات ناشی از انحراف بینی مانند سردرد را میتوان با دارو حل کرد.

آیا جراحی انحراف سپتوم بینی باعث صاف شدن ظاهر بینی می شود ؟

همان طور که گفتیم جراحی انحراف بینی با جراحی کجی بینی متفاوت است و در جراحی انحراف بینی بر روی ساختار بینی کار می شود و پزشک هیچ تغییرات ظاهری را اعمال نمیکند. پس اگر قصد دارید برای صاف شدن بینی اقدام کنید باید جراحی زیبایی بینی را انجام دهید. جراحی زیبایی بینی را میتوان همزمان با جراحی انحراف بینی انحراف داد.

آیا انحراف بینی بعد از جراحی قابل بازگشت است؟

میزان و شدت انحراف بینی میتواند در نتیجه نهایی جراحی انحراف تیغه بینی بسیار تاثیر گذار باشد. همچنین تکنیکی که پزشک برای بازسازی ساختار تیغه بینی استفاده میکند میتواند بر روی این مساله اثر بگذارد.

آیا جراحی سپتوپلاستی شامل هزینه های بیمه می شود؟

برخی بیمه ها، هزینه جراحی و اصلاح انحراف تیغه میانی را تحت پوشش قرار می دهند. اما با این حال توصیه می شود در این خصوص حتما قبل از تصمیم به جراحی، تحقیقاتی را انجام دهید.

دوره نقاهت و مراقبت های بعد از سپتوپلاستی یا جراحی انحراف بینی

این جراحی معمولا جزء عمل هایی است که نیاز به بستری در بیمارستان ندارد اما اگر پزشک تشخیص دهد و یا مشکلی وجود داشته باشد شما باید بستری شوید. توجه به دستورات جراح و مراقبت های بعد از جراحی زیبایی بینی یا جراحی سپتوپلاستی می تواند کمک موثری در کوتاه تر شدن دوره نقاهت بعد از عمل بینی و بهبودی سریع تر بیمار داشته باشد. بعد از این که به منزل آمادید لازم است نکاتی را رعایت کنید تا روند بهبودی شما به خوبی پیش رود که در زیر به آن اشاره می کنیم:

در هفته اول جراحی انحراف بینی در هنگام خواب دو بالش زیر سر خود بگذارید.

 • تا چند روز پس از جراحی از کمپرس یخ استفاده کنید.
 • دارو های تجویز شده را طبق دستور پزشک و به موقع مصرف کنید.
 • از مصرف مشروبات الکلی و استعمال دخانیات بپرهیزید.
 • تا چند هفته پس از جراحی نفس عمیق نکشید تا احتمال خون ریزی کم شود.
 • از انجام فعالیت های سنگین و ورزش که باعث فشار آمدن به بینی میشود بپرهیزید.
 • هیچ شی ای را وارد بینی خود نکنید و برای شست و شو از سرم مخصوص استفاده کنید.
 • لباس هایی بپوشید که جلوی آن دکمه یا زیپ دارد که راحت تر بتوانید آن را عوض کنید.
 • در هنگام خوابیدن طاق باز (به پشت) بخوابید.
 • تا ۱ روز پس از جراحی از پماد آنتی بیوتیک استفاده کنید.
 • جراحی سپتوپلاستی، هیچ گونه دردی را به همراه ندارد و به علاوه این که بیمار دوره نقاهت بسیار کوتاهی را پشت سر خواهد گذاشت.
 • بعد از پایان جراحی، اسپلینتی داخل بینی قرار می گرد تا به حفظ ساختار جدید تیغه میانی بینی کمک شود. اسپلینت معمولا یک هفته بعد از جراحی برداشته خواهد شد. در صورتی که جراحی زیبایی بینی در کرج نیز به طور همزمان انجام شود، از اسپلینت خارجی استفاده می شود.
 • از آن جایی که جراحی به صورت سرپایی انجام می شود، نیازی به بستری شدن بیمار نیست و بیمار همان روز به منزل بر می گردد. این که بیمار احساس درد و خستگی داشته باشد، کاملا طبیعی است. به همین خاطر توصیه می شود بیمار تا جایی که می تواند در منزل استراحت داشته باشد.
 • بیمار باید مراقب باشد در طول سپری شدن دوره نقاهت، سرما نخورد تا از بروز عفونت پیشگیری به عمل آید.
 • از انجام فعالیت های شدید بدنی مانند ورزش و یا خم و راست شدن ها باید به مدت دو هفته خودداری شود. با این حال بهتر است در خصوص زمان شروع مجدد فعالیت های بدنی با پزشک مشورت داشته باشید.
 • توصیه می شود بیمار رژیم غذایی سالمی داشته باشد و تا حد امکان از خوردن مواد غذایی سفت و جویدنی خودداری شود تا فشار کمتری به بینی وارد گردد.
 • داروهایی که از سوی جراح بینی در کرج تجویز می شوند، باید به موقع و طبق دستور مصرف شوند. داروهای مسکن مانند استامینوفن به تسکین و کنترل درد کمک می کنند.

سخن آخر

با تمام توضیحات داده شده باید بگوییم که اگر مشکوک به داشتن انحراف بینی هستید بهترین کار مراجعه به بهترین و معتبر ترین جراحان زیبایی بینی در کرج می باشد تا با جدیدترین راه حل های موجود مشکلاتتان را حل کنند. جراحی سپتوپلاستی نه تنها باعث اصلاح انحراف تیغه میانی بینی می شود بلکه به رفع علائمی مانند مشکلات تنفسی و یا گرفتگی بینی نیز کمک می کند.

 

دکتر سید علی نبی پور

دکتر سید علی نبی پور اشرفی

دکتر سید علی نبی پور اشرفی جراح و متخصص گوش و حلق و بینی (ENT زیبایی بینی و پلاستیک صورت) متولد سال ۱۳۵۴هستند.

ایشان سال ۱۳۷۶ در دوره پزشکی عمومی وارد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و در سال ۱۳۸۴ نیز از این دانشگاه فارغ التحصیل شدند

ایشان دوره تخصصی گوش و حلق و بینی خودشان را از دانشگاه علوم پزشکی تبریز در سال ۱۳۹۳ دریافت نمودند.

دکتر نبی پور تاکنون موفق به انجام بیش از ۲۰۰۰ عمل زیبایی بینی شده اند.

برچسب ها:

مقالات مرتبط

پس از جراحی بینی عوارض متعددی را ممکن است با توجه به شدت تغییراتی که در ساختار داخلی و خارجی بینی ایجاد شده است تجربه نمائید. یکی از مشکلاتی که برای...

آیا چسب بینی را کوچک می کند؟

آیا چسب بینی را کوچک می کند؟

زمانی که بینی‌های عقابی و استخوانی یکی از ویژگی‌های زیبایی به شمار می‌رفت احتمالا مربوط به صدها سال پیش می‌باشد، امروز بینی‌های کوچک، ظریف و خوش فرم...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *