دکتر سیدعلی نبی پور » جراحی زیبایی بینی » رفع گلودرد بعد از جراحی بینی
مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

رفع گلودرد بعد از جراحی بینی

گلودرد بعد از جراحی بینی یکی از مشکلات رایج است، به خصوص زمانی که از بیهوشی عمومی استفاده می شود. پس از جراحی تحت بیهوشی عمومی، بسیاری از بیماران تا ساعت ها یا روزها پس از جراحی، گلودرد را تجربه می کنند. تا زمانی که درد بیش از یک هفته طول نکشید، معمولاً جای نگرانی نیست. در این مقاله به علل گلودرد بعد از جراحی بینی، نحوه خلاص شدن از آن و اینکه در چه صورت مراجعه به پزشک ضرورت دارد، می پردازیم.

گلودرد پس از جراحی بینی طبیعی می باشد؟

بروز گلودرد بعد از جراحی بینی جای نگرانی ندارد مگر اینکه گلودرد موجب شده باشد، بیمار نتواند صحبت کند یا درد غیر قابل تحمل باشد.
همانطور که در بالا ذکر شد، گلودرد بیشتر در بیمارانی که تحت بیهوشی عمومی قرار می گیرند، بروز می کند و بیمارانی که از روش هایی مانند بی حسی نخاعی استفاده می کنند، دچار گلودرد نمی شوند.

علت گلودرد بعد از جراحی بینی چیست؟

گلودرد پس از جراحی بینی احتمالاً به دلیل موارد زیر بروز می کند:

  • کم آبی بدن

ممکن است پس از جراحی بدن بیمار دچار کم آبی شود و بدن برای انجام فعالیت و عملکرد خود آب کافی ندارد، همین موضوع باعث خشکی گلو و گلودرد می شود. کم آبی بدن ممکن است پس از جراحی بینی رخ دهد زیرا شما مجاز به خوردن یا نوشیدن قبل از عمل نیستید و پس از جراحی مقدار غذا و مایعات کمی دریافت می کنید. نوشیدن آب و مایعات موثر می تواند این مشکل را حل کند.

  •  لوله های تنفسی

داروهایی که در طول بیهوشی استفاده می شوند، می توانند ماهیچه ها از جمله دیافراگم را که به تنفس شما کمک می کنند فلج کنند. این کار باید برای حفظ تنفس شما در طول جراحی انجام شود. لوله ای در دهان و گلو وارد می شود.

سپس این لوله به یک دستگاه تنفس مصنوعی متصل می شود تا در حین جراحی و احتمالاً در مرحله بهبودی اولیه، اکسیژن را تامین کند. وجود این لوله تنفسی همچنین می توانند منجر به خشکی یا تحریک گلو شود. علاوه بر این، قرار دادن این لوله در جای خود می تواند باعث تحریک اضافی در دهان و گلو شود. به همین دلیل پس از برداشتن لوله، دهان، گلو و مجاری تنفسی شما اغلب درد می‌کنند و احساس سوزش را تجربه می کنید.

  • بروز عفونت

از دیگر علل گلودرد می توان به عفونت گلو اشاره کرد. این عفونت ها می توانند ناشی از ویروس های سرماخوردگی یا عفونت های دستگاه تنفسی فوقانی باشند. معمولا عفونت های ناشی از سرماخوردگی پس از عمل بینی نگران کننده نمی باشند و با مراقبت های پزشکی از بین می روند. اما در موارد نادر، عفونت بعد از جراحی بینی رخ می دهد که با بوی بد دهان و گلودرد مزمن همراه است.

  • تنفس از دهان

یکی دیگر از دلایل گلودرد پس از جراحی بینی، تنفس از راه دهان است. از آنجایی که پس از جراحی بینی به دلیل وجود ماسک یا تامپون بینی، آتل داخلی، بینی متورم و ملتهب، تنفس از طریق بینی دشوار است، به همین دلیل بیمار از طریق دهان نفس می کشد و در نتیجه خشکی گلو و در نهایت گلو درد ایجاد می کند.

درمان گلودرد بعد از جراحی بینی

اگر بعد از جراحی گلودرد دارید، علاوه بر انتخاب بهترین جراح زیبایی بینی در تهران که موجب کاهش بروز چنین عارضه هایی می شود، چندین گزینه برای کمک به تسکین گلودرد وجود دارد که شامل موارد زیر است:

  1. مصرف آنتی بیوتییک

در صورتی که پزشک بروز عفونت در گلو را تشخیص دهد، مصرف آنتی بیوتیک که مفید و تاثرگذار می باشد را تجویز خواهد کرد. در ضمن ممکن است داروهای ضد حساسیت نیز تجویز شود.

۲. پرهیز از استعمال دخانیات

استعمال دخانیات پس از جراحی بینی موجب افزایش خونریزی و گلودرد می شود، بنابراین از استعمال دخانیات پرهیز نمایید.

۳. پرهیز از غذاهای تحریک کننده

توصیه می شود از مصرف غذاهای محرک مانند غذاهای چرب و دارای ادویه پرهیز کنید. همچنین از خوردن پرتقال و لیمو که سبب تحریک و سوزش گلو می شود اجتناب کنید. به طور کلی از تغذیه مناسب و رژیم غذایی بعد از عمل بینی پیروی کنید.

۴. نوشیدن مایعات

نوشیدن آب زیاد نیز مهم است. می تواند به مرطوب نگه داشتن گلو و کاهش درد کمک کند و در صورت تحمل، یخ می تواند به عنوان کمپرس سرد در گلو عمل کند.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

گلودردی که تا چند روز بعد از عمل بینی ادامه دارد را نادیده نگیرید. معمولا سه تا چهار روز پس از جراحی، گلودرد افراد از بین می رود و بدون مشکل به روال عادی خوردن و آشامیدن برمیگردند.
در صورتی که گلودرد شما بیش از یک هفته طول کشید یا صدایتان تحت تاثیر قرار گرفت، به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنید. آسیب دائمی به گلو یا تارهای صوتی نادر است، اما یکی از خطرات بیهوشی است و درمان زودهنگام می تواند تفاوت قابل توجهی در نتیجه نهایی ایجاد کند.

کلام آخر
گلودرد بعد از جراحی بینی معمولاً مشکل جدی نیست و معمولاً با مصرف مایعات و مراقبت های بعد از آن بهبود می یابد. به طور کلی، مراقبت هایی مانند حداقل صحبت کردن، نوشیدن مایعات زیاد و مصرف منظم دارو می تواند به کاهش درد کمک کند. اگر گلودرد تا دو هفته پس از جراحی ادامه یافت یا بدتر شد، با جراح یا متخصص گوش و حلق و بینی خود صحبت کنید.

دکتر سید علی نبی پور

دکتر سید علی نبی پور اشرفی

دکتر سید علی نبی پور اشرفی جراح و متخصص گوش و حلق و بینی (ENT زیبایی بینی و پلاستیک صورت) متولد سال ۱۳۵۴هستند.

ایشان سال ۱۳۷۶ در دوره پزشکی عمومی وارد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و در سال ۱۳۸۴ نیز از این دانشگاه فارغ التحصیل شدند

ایشان دوره تخصصی گوش و حلق و بینی خودشان را از دانشگاه علوم پزشکی تبریز در سال ۱۳۹۳ دریافت نمودند.

دکتر نبی پور تاکنون موفق به انجام بیش از ۲۰۰۰ عمل زیبایی بینی شده اند.

برچسب ها:

مقالات مرتبط

رابطه جنسی بعد از جراحی بینی

رابطه جنسی بعد از جراحی بینی

رابطه جنسی بعد از جراحی بینی ممکن است در ابتدا چندان جذاب نباشد، اما با شروع احساس بهتر، ممکن است بخواهید رابطه خود را مانند قبل از سر بگیرید....

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *