مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه
دکتر سیدعلی نبی پور » جراحی زیبایی بینی » برای رفع کبودی بعد از عمل بینی چه بخوریم؟

برای رفع کبودی بعد از عمل بینی چه بخوریم؟

کبودی در دوران نقاهت پس از جراحی بینی، یک عارضه بسیار شایع است. این تنها یک عارضه جانبی از روند بهبودی است که نمی توان از آن اجتناب کرد. با این حال، کارهایی وجود دارد که می توانید برای کاهش احتمال کبودی یا کمک به رفع زودتر آن انجام دهید. مقداری کبودی بعد از عمل بینی در هر فرد می تواند متفاوت باشد. میزان کبودی شما شخصاً به تجربه جراح، وسعت جراحی، سن و ژنتیک بستگی دارد. با کمال تعجب، کسانی هستند که دوران نقاهتی با کبودی کم یا بدون کبودی را تجربه می کنند، همانطور که کسانی هستند که کبودی شدید را تجربه می کنند که خارج از کنترل جراح است.

عوامل موثر در بروز کبودی بعد از جراحی بینی

عوامل زیر خطر کبودی بعد از جراحی بینی را افزایش می دهد:

 • تجربه جراح
 • وسعت جراحی شما و تکنیک استفاده شده
 • سن
 • اختلالات خونریزی
 • مصرف داروهای رقیق کننده خون قبل از جراحی
 • سیگار کشیدن یا مصرف الکل

معمولا اغلب کبودی ها در اطراف زیر چشم ایجاد می شود. کبودی معمولاً ۲-۴ روز پس از جراحی بدترین حالت خود را دارد و معمولاً در عرض ۱-۲ هفته فروکش می کند.

جراحی بینی توسط دکتر علی نبی پور
نتیجه جراحی زیبایی بینی در کرج

چرا بعد از جراحی زیبایی کبود می شوید؟

در طی جراحی زیبایی بینی، رگ های خونی داخل و اطراف بینی، گونه ها و زیر چشم ها آسیب می بینند. هنگامی که خون در زیر سطح پوست گیر می کند، به رنگ آبی یا بنفش ظاهر می شود. همانطور که کبودی ها بهبود می یابند، ممکن است تغییر رنگ داده و زردتر شوند.

عوامل متعددی وجود دارد که میزان کبودی بعد از جراحی بینی را تعیین می کند که عبارتند از:

تجربه جراح شما

یک جراح بینی ماهر و باتجربه جراحی زیبایی بینی را با دقت و وسواس بسیار زیادی انجام می دهد و همین امر موجب می شود اختلال کمتری به رگ های خونی وارد شود. به حداقل رساندن میزان ضربه به ناحیه تنها وز موثرترین کاری است که می توان برای جلوگیری از خطر کبودی انجام داد.

وسعت جراحی شما و تکنیک استفاده شده

رینوپلاستی ممکن است مستلزم تغییر شکل غضروف، حرکت یا تغییر شکل استخوان های بینی، افزودن یا برداشتن بافت نرم یا همه موارد فوق باشد. جراحی گسترده تر احتمال کبودی را افزایش می دهد.

سن و ژنتیک

با افزایش سن، رگ‌ های خونی ظریف ‌تر می‌شوند و پوست نازک ‌تر می‌شود. هر دوی این عوامل خطر کبودی را افزایش می دهند. ژنتیک، گردش خون و تغذیه نیز بر کبودی‌های بعد از جراحی تأثیر می‌گذارد.

مصرف رقیق کننده های خون

قبل از جراحی، پزشک به شما توصیه می کند که مصرف داروهای رقیق کننده خون یا سایر داروهایی که خونریزی را افزایش می دهند را متوقف کنید. توصیه های پزشک خود را در مورد زمان مصرف مجدد این داروها دنبال کنید.

سیگار کشیدن

سیگار کشیدن مویرگ های بدن را مختل می کند و گردش خون را کاهش می دهد. اگر سیگار می کشید، نه تنها احتمال کبودی شما بیشتر است، بلکه کبودی های شما طولانی تر خواهد بود. سیگار همچنین خطر آسیب غیر قابل برگشت بافتی یا نکروز پوست را افزایش می دهد. افرادی که سیگار می کشند نباید تحت عمل جراحی زیبایی بینی قرار گیرند.

مراقبت های بعد از عمل زیبایی بینی

پیروی از توصیه ‌های پزشک برای مراقبت ‌های پس از جراحی بینی می‌تواند تفاوتی در میزان کبودی و مدت زمان بهبودی، ایجاد کند.

کبودی چه مدت طول می کشد تا از بین برود؟

کبودی معمولاً ۲-۴ روز پس از جراحی در بدترین حالت خود قرار دارد. در پایان هفته اول، باید متوجه تغییر و کاهش کبودی قابل مشاهده شوید. برای کمک به کاهش سریع تر کبودی خود، نکات زیر را امتحان کنید:

دستورالعمل های پس از عمل را دنبال کنید

دستورالعمل های پس از عمل پزشک خود را دقیقاً رعایت کنید:

برای کاهش جریان خون و محدود کردن تجمع خون در مویرگ ها، سر خود را بالاتر از قلب خود قرار دهید. سعی کنید حداقل در ۱ تا ۴ شب اول به پشت بخوابید و سر خود را با بالش بالا ببرید.

کمپرس سرد

یک کیسه یخ یا یک کیسه سبزیجات یخ زده را در ناحیه زیر چشم قرار دهید. برای محافظت از پوست، ماده سرد را در یک حوله نازک بپیچید. یخ به مدت ۱۰ دقیقه، حداقل ۲۰ دقیقه استراحت.. چیزی را مستقیماً روی بینی قرار ندهید.

از کرم های کاهنده کبودی استفاده کنید

کرم های آرنیکا، کامفری، ویتامین K و ویتامین C ممکن است در کاهش ظاهر کبودی موثر باشند. هر کدام را طبق دستور حداکثر دو بار در روز استفاده کنید.

از عینک بپرهیزید

در حالی که ممکن است وسوسه شوید که از عینک آفتابی استفاده کنید تا چشمان کبود خود را پنهان کنید، عینک فقط به پل بینی و گاهی اوقات روی گونه ها فشار بیشتری وارد می کند. این می تواند تورم و کبودی را طولانی کند. در موارد شدید، عینک می تواند باعث فرورفتگی یا حرکت استخوان ها شود.

از مصرف رقیق کننده های خون خودداری کنید

از پزشک خود در مورد زمان ادامه استفاده از رقیق کننده های خون غیر ضروری و سایر داروهای رقیق کننده خون راهنمایی بخواهید.

از سیگار کشیدن و نوشیدن الکل خودداری کنید

سیگار باعث کاهش جریان خون در ناحیه می شود که روند بهبودی را طولانی می کند. الکل باعث آرامش و باز شدن رگ های خونی می شود. مصرف بیش از حد می تواند منجر به افزایش کبودی شود.

هیدراته بمانید

هیدراته ماندن از احتباس آب جلوگیری می کند که تورم و کبودی مرتبط را کاهش می دهد. هیدراتاسیون همچنین جریان خون را برای بهبود سریع تر بهبود می بخشد.

چه زمانی باید به پزشک جراح مراجعه کنید

اکثر کبودی ها در عرض ۲ هفته از بین می روند. بهبود کبودی ‌های شدید ممکن است کمی بیشتر طول بکشد، اما همچنان باید تا ۲ هفته پیشرفت قابل توجهی داشته باشید.

گاهی اوقات، کبودی می تواند نشانه ای از یک مشکل جدی باشد. اگر هر یک از موارد زیر رخ داد، برای مشاوره با پزشک خود تماس بگیرید:

 • اگر کبودی بعد از هفته اول تشدید شود.
 • اگر کبودی با درد شدید همراه باشد که بهبود می یابد یا بهبود نمی یابد.
 • اگر تورم توده ای ایجاد شود
 • اگر خون در ادرار یا مدفوع خود مشاهده کردید.
 • در اغلب موارد، کبودی بعد از جراحی بینی فقط یک علامت طبیعی و سالم است که بدن شما روند بهبودی را طی می کند.

منبع:

https://www.westlakedermatology.com/blog/rhinoplasty-bruising/

دکتر سید علی نبی پور

دکتر سید علی نبی پور اشرفی

دکتر سید علی نبی پور اشرفی جراح و متخصص گوش و حلق و بینی (ENT زیبایی بینی و پلاستیک صورت) متولد سال ۱۳۵۴هستند.

ایشان سال ۱۳۷۶ در دوره پزشکی عمومی وارد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و در سال ۱۳۸۴ نیز از این دانشگاه فارغ التحصیل شدند

ایشان دوره تخصصی گوش و حلق و بینی خودشان را از دانشگاه علوم پزشکی تبریز در سال ۱۳۹۳ دریافت نمودند.

دکتر نبی پور تاکنون موفق به انجام بیش از ۲۰۰۰ عمل زیبایی بینی شده اند.

برچسب ها:

مقالات مرتبط

پس از جراحی بینی عوارض متعددی را ممکن است با توجه به شدت تغییراتی که در ساختار داخلی و خارجی بینی ایجاد شده است تجربه نمائید. یکی از مشکلاتی که برای...

آیا چسب بینی را کوچک می کند؟

آیا چسب بینی را کوچک می کند؟

زمانی که بینی‌های عقابی و استخوانی یکی از ویژگی‌های زیبایی به شمار می‌رفت احتمالا مربوط به صدها سال پیش می‌باشد، امروز بینی‌های کوچک، ظریف و خوش فرم...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *