دکتر سیدعلی نبی پور » جراحی زیبایی بینی » عمل بینی برای چه کسانی خطرناک است؟
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

عمل بینی برای چه کسانی خطرناک است؟

رینوپلاستی محبوب ترین نوع جراحی پلاستیک در بین زنان و بعضا آقایان است. با این حال، قبل از برنامه ریزی برای مشاوره جراحی بینی خطرات احتمالی را بررسی کنید تا بتوانید قبل از عمل از جراح خود در مورد آنها سوال کنید. جراحی تغییر شکل بینی یکی از سخت ترین جراحی های پلاستیک است، اما خبر خوب این است که کمتر از ۱ درصد از بیماران عوارض شدیدی را تجربه خواهند کرد. برای آشنایی بیشتر با خطرات و عوارض جراحی بینی به خواندن این نوشتار ادامه دهید.

نمونه-کارهای-دکتر-نبی-پور

برخی از خطرات جراحی بینی چیست؟

برخی از خطرات برای همه جراحی های پلاستیک استاندارد هستند، مانند واکنش ضعیف به بیهوشی، عفونت و خونریزی بیش از حد. برخی دیگر به جراحی بینی اختصاصی تر هستند، از جمله کبودی صورت و جراحی بینی. انتخاب جراح بینی مناسب و بررسی دقیق و پیروی از دستورالعمل های قبل و بعد از عمل می تواند به کاهش خطرات جراحی کمک کند. بیماران بالقوه ای که هر گونه نگرانی خاصی در مورد خطرات دارند، باید در طول جلسه مشاوره خود با جراح بینی خود آنها را مطرح کنند تا بتوانند در مورد آنها بحث و بررسی کنند.

خطرات بیهوشی

جراحی بینی معمولا با بیهوشی عمومی انجام می شود. نوع بیهوشی مورد استفاده به ترجیح بیمار، نوع و پیچیدگی عمل و سن بیمار بستگی دارد. بیهوشی عمومی عمیق ترین شکل آرام بخشی است. بیماران از محیط اطراف خود بی اطلاع خواهند بود و برای تنفس به کمک نیاز دارند.

در حالی که برخی از عوارض جانبی بیهوشی، مانند خواب آلودگی، خشکی دهان و کبودی در محل تزریق، بیشتر ناراحت کننده هستند تا خطرناک، برخی دیگر می توانند تهدید کننده زندگی باشند. واکنش های مهم تر به بیهوشی شامل واکنش آلرژیک، مشکل در تنفس و استفراغ است.

چرا چشم ها بعد از جراحی بینی کبود می شوند؟

کبودی بعد از جراحی یک اتفاق رایج است. کبودی صورت در اطراف چشم به دلیل تجمع رگ های خونی آسیب دیده در لبه مداری چشم ایجاد می شود. رنگ کبودی ها می تواند زرد، صورتی، بنفش تیره و یا سیاه باشد. و این کبودی ها جای نگرانی ندارد. اغلب، کبودی ها در عرض یک هفته پس از جراحی ناپدید می شوند. برخی دیگر ممکن است یک یا دو هفته بیشتر طول بکشد تا برطرف شوند.

کمپرس سرد در چند روز اول پس از جراحی می تواند به کاهش کبودی صورت کمک کند. سرما باعث کوچک شدن ریز مویرگ ها و سیاهرگ های صورت می شود و به طور موثر ورم را کاهش می دهد.

نارضایتی از نتیجه عمل بینی

بیش از ۹۰ درصد از عمل های بینی با موفقیت انجام می شود که باعث می شود حدود ۱۰ درصد از بیماران رضایت کامل نداشته باشند. در بیشتر مواقع، تنها به اصلاحات جزئی برای رفع مشکلات باقی مانده نیاز است. با این حال، گاهی اوقات، عمل بینی توسط یک جراح بی تجربه، بی مهارت یا غیراخلاقی “خطا” می شود، که منجر به نتایج ضعیفی می شود که برای اصلاح آن نیاز به بازنگری ساختاری دارد.

در موارد نادر، کار ناموفق برای بیمار خطرناک است. ممکن است بینی افتادگی پیدا کند. یا بافت بیش از حد برداشته شود که باعث می شود بینی فرو رفته به نظر برسد. خوشبختانه، عوارض شدید پزشکی یا مرگ، اتفاقات بسیار نادری هستند، حتی در یک عمل بینی ناموفق.

چرا خطرات در جراحی بینی برجسته است؟

پیش‌بینی نتایج یک عمل جراحی زیبایی بینی حتی برای جراحان پلاستیک با تجربه دشوار است. بینی انسان ویژگی های آناتومیک پیچیده ای دارد، از جمله استخوان های بینی جفت شده و دو مجموعه غضروف جفت شده. دستکاری بینی شامل یک جابجایی ظریف از یک یا چند ناحیه برای ایجاد تقارن بهتر صورت و برآورده کردن انتظارات خاص بیمار است.

یکی از دلایلی که جراحی زیبایی بینی بسیار پرخطر است این است که جراح تا روز جراحی نمی تواند فرم اصلی بینی را ببیند. آنها می توانند یک طرحی را پیش بینی کنند، اما اگر ساختار بینی متفاوت از آنچه انتظار می رود باشد، ممکن است پس از شروع جراحی، این طرح تغییر کند.

روش سنتی رینوپلاستی که به آن رینوپلاستی بسته گفته می شود، شامل دستکاری بینی از داخل است. این روش به این معنی است که جراح نمی تواند شکل بینی را در طول جراحی به وضوح مشاهده کند.

جراحی بینی باز به احتمال زیاد موفقیت آمیزتر است زیرا جراح دسترسی بصری بهتری به ساختار کلی بینی دارد و می تواند دستکاری های ظریف را آسان تر انجام دهد. اسکار کوچکی که با استفاده از این تکنیک ایجاد می شود، معمولاً به خوبی محو می شود.

عوارض جانبی احتمالی جراحی بینی

خطرات و عوارض خاصی در طول یا بعد از هر عمل جراحی پلاستیک ممکن است. از آنجایی که جراحی بینی یکی از پیچیده ترین عمل ها برای انجام است، جای تعجب نیست که ممکن است عوارض جانبی زیادی داشته باشد.

عوارض مرتبط با جراحی بینی عبارتند از:

 • خون ریزی بیش از حد
 • شفای ضعیف
 • نتیجه زیبایی شناختی ضعیف
 • عفونت
 • جای زخم
 • سوراخ شدن تیغه بینی (سوراخ در تیغه بینی)
 • نکروز بافت پوست
 • بی حسی
 • تغییر رنگ پوست
 • تورم طولانی مدت
 • مشکلات تنفسی
 • عوارض بیهوشی

خوشبختانه، اکثر مردم هیچ یک از عوارض ذکر شده در بالا را تجربه نمی کنند. درعوض، آنها فقط عوارض جانبی جزئی مانند کمی درد، تورم و کبودی بعد از عمل بینی را تجربه می‌کنند که باید ظرف یک یا دو هفته پس از عمل فروکش کند.

عوارض احتمالی جراحی بینی در بیماران جوان چیست؟

یک بیمار جوان باید به ۹۰ درصد رشد بینی خود رسیده باشد تا واجد شرایط عمل بینی باشد. میانگین سنی که این اتفاق می افتد برای دختران ۱۵ سال و برای پسران ۱۶ سال است. اگر بیمار جوان‌تر به اندازه کافی رشد نکرده باشد، پیش‌بینی نتایج جراحی زیبایی بینی دشوارتر است.

عوارض احتمالی جراحی بینی در جوانان عبارتند از:

 • خونریزی بینی
 • جای زخم
 • آسیب عصبی
 • بی حسی
 • تورم

نتایج جراحی بینی تا یک سال پس از عمل قطعی نمی شود. بیماران جوان همچنین باید اجازه والدین داشته باشند و از نظر عاطفی به اندازه کافی بالغ باشند تا نقش فعالی در بهبودی خود داشته باشند، از جمله پیروی دقیق از توصیه‌های پس از عمل جراح.

چرا انتخاب بهترین جراح بینی از اهمیت ویژه ای برخوردار است؟

اگر به دنبال جراحی زیبایی بینی هستید، انتخاب یک جراح پلاستیک واجد شرایط بسیار مهم است. یک جراح باتجربه می تواند از بسیاری از خطرات مرتبط جلوگیری کند و قبل از عمل به بیماران اعتماد به نفس را القا کند.

یک جراح پلاستیک باتجربه یکپارچگی ساختاری و توانایی بیمار برای تنفس را بر ظاهر ترجیح می دهد. همچنین، هر چه جراح تجربه بیشتری داشته باشد، احتمال رضایت بیمار از نتایج آنها بیشتر است. وقتی صحبت از جراحی پلاستیک می شود، به دنبال ارزان ترین گزینه نباشید، به دنبال بهترین گزینه باشید.

منبع:

https://www.glasgoldgroup.com/rhinoplasty-articles/risks-complications

دکتر سید علی نبی پور

دکتر سید علی نبی پور اشرفی

دکتر سید علی نبی پور اشرفی جراح و متخصص گوش و حلق و بینی (ENT زیبایی بینی و پلاستیک صورت) متولد سال ۱۳۵۴هستند.

ایشان سال ۱۳۷۶ در دوره پزشکی عمومی وارد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و در سال ۱۳۸۴ نیز از این دانشگاه فارغ التحصیل شدند

ایشان دوره تخصصی گوش و حلق و بینی خودشان را از دانشگاه علوم پزشکی تبریز در سال ۱۳۹۳ دریافت نمودند.

دکتر نبی پور تاکنون موفق به انجام بیش از ۲۰۰۰ عمل زیبایی بینی شده اند.

برچسب ها:

مقالات مرتبط

رفع گلودرد بعد از جراحی بینی

رفع گلودرد بعد از جراحی بینی

گلودرد بعد از جراحی بینی یکی از مشکلات رایج است، به خصوص زمانی که از بیهوشی عمومی استفاده می شود. پس از جراحی تحت بیهوشی عمومی، بسیاری از بیماران تا...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *