مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه
دکتر سیدعلی نبی پور » جراحی زیبایی بینی » آیا جراحی بینی خطر دارد؟

آیا جراحی بینی خطر دارد؟

جراحی بینی یکی از رایج ترین جراحی های زیبایی در جهان است. خوشبختانه پزشکان جراح ایرانی در این زمینه تبحر بالایی دارند و احتمالا شنیده اید که برخی از افراد مشهور جهانی برای انجام عمل بینی به ایران آمده اند.

تصمیم برای انجام جراحی پلاستیک بسیار شخصی است. فرد باید با سبک سنگین کردن هدفش از عمل و عوارض احتمالی، تصمیم به جراحی بینی بگیرید. جراح پلاستیک باتجربه به طور مفصل خطرات مرتبط با جراحی را توضیح می دهد تا فرد راحت تر تصمیم بگیرد.


اگر شما هم قصد انجام جراحی بینی دارید و میخواهید مستقیما با جراح بینی خود در ارتباط باشید و مشاوره های لازم پیش از جراحی را انجام دهید، فرم زیر را پر کنید.

نام و نام خانوادگی
شماره تماس
اطلاعات شما با موفقیت ثبت شد!
ارسال فرم با خطا مواجه شد. لطفا پس از بررسی مجددا ارسال نمایید.

تناسب-اجزای-صورت-پس-از-جراحی-بینی

عوارض جراحی بینی

جراحی های زیبایی چون جنبه درمانی ندارد، افراد نگران عوارض جانبی و خطرات احتمالی هستند. طبق نظر متخصصان زیبایی، عمل زیبایی بینی هیچ خطری برای عملکرد بینی و سلامت کلی بیمار ندارد. همچنین، تکنیک های مدرن جراحی بینی، به پزشکان کمک می کنند تا خطرات احتمالی به حداقل برسد.

برخی از عوارض احتمالی جراحی بینی عبارتند از:

 • مشکلات تنفسی
 • عوارض بیهوشی
 • عفونت یا خونریزی
 • هماتوم (جمع شدن خون در زیر پوست)
 • بی حسی یا احساس درد در پوست
 • تغییر رنگ و تورم پوست (بیش از یک سال)
 • آسیب به عصب بویایی
 • ظاهر زشت زخم یا اسکار
 • سوراخ شدن تیغه بینی (سپتوم)
 • عدم رضایت فرد از ظاهر جدید
 • نیاز به جراحی ترمیمی بینی

این خطرات و سایر خطرات قبل از رضایت شما به طور کامل مورد بحث قرار خواهند گرفت. مهم است که تمام سوالات خود را مستقیماً با جراح پلاستیک خود مطرح کنید.

عوارض کوتاه مدت عمل بینی

عمل بینی چون غضروف، گوشت و استخوان بینی را درگیر می کند، عوارض کوتاه مدتی به همراه دارد:

 • درد ناشی از جراحی
 • تورم کوتاه مدت (نهایتا یک سال)
 • کبودی

این عوارض اگر طولانی تر از حد معمول و مزمن شوند خطرناک است و بیمار باید به جراح بینی خود مراجعه کند.

عوامل مهم در بروز عوارض و پیامدهای خطرناک عمل بینی

باید اطلاعات خود را درباره پیامدهای جراحی بینی بالا ببرید تا بتوانید از نظر ذهنی آماده شوید و انتخاب درستی داشته باشید. خطرناک بودن جراحی بینی کم و بیش به عوامل زیر بستگی دارد:

تجربه

جراح

بیماران باید در جلسه مشاوره خود سوالاتی درباره روش جراحی، خطرات احتمالی عمل بینی، درصد احتمال رسیدن به ظاهر بینی مطلوب خود، مراقبت های قبل و بعد از جراحی بینی بپرسند. اگر یک مرکز جراحی بینی معتبر و یک پزشک ماهر را انتخاب کنید، احتمال موفقیت جراحی بینی بیشتر می شود. انتخاب یک جراح زیبایی ماهر می تواند خطرات عمل بینی را به میزان قابل توجهی کاهش دهد. اما اگر مهارت پزشک کم باشد، ریسک عمل بینی بالا می رود.

نوع جراحی زیبایی بینی

تکنیک های مختلفی برای جراحی بینی وجود دارد.

یکی از بهترین تکنیک ها، رینوپلاستی بینی است.

اگر فرد بخواهد تغییرات زیادی انجام دهدف روش باز مناسب است.

نباید درخواست کند عمل بینی با روش بسته انجام شود.

اما اگر فرد انتظار تغیر زیادی نداشته باشد، پزشک می تواند با روش بسته عمل بینی را انجام دهد.

غضروف در عمل بینی

گاهی اوقات پزشک باید از غضروف برای شکل دادن و اصلاح شکل بینی استفاده کند که انواع و جنس های مختلفی دارند. تجهیزات و موادی که در عمل بینی به کار می رود بر خطرناک بودن یا نبودن آن تاثیر می گذارند. گاهی بدن به غضروف حساسیت نشان می دهد و ممکن است آن را پس بزند.

به همن دلیل اغلب پزشکان ترجیح می دهند به جای غضرف های مصنوعی، از غضروف گوش بیمار استفاده کنند تا سازگار با بدن فرد باشد.

سابقه پزشکی بیمار

مهم ترین سوالی که پزشک از بیمار می پرسد درباره سابقه پزشکی اوست.

پزشک از شما می خواهد تا اگر سابقه تنگی نفس، دیابت، کم خونی شدید(هموفیلی) و بیماری زمینه ای دارید حتما بایدبه او اطلاع دهید.

همچنین شما باید داروهای مصرفی و جراحی هایی که داشتید را به پزشک بگوئید تا بهتر تصمیم بگیرد که آیا شما می توانید کاندید عمل بینی باشید یا خیر.

کلینیک یا بیمارستان عمل بینی

میزان خطر عمل بینی در کلینیک های بزرگ و معروف زیبایی یا بیمارستان های معتبر و تحت نظر پزشکان متخصص، کمتر است. جراحان پلاستیک ماهر در یک مکان مجهز می توانند با کمک تجهیزات پیشرفته و تکنیک های مدرن عمل بینی، ریسک جراحی را پائین بیاورند.

آیا بیهوشی عمل بینی خطرناک است؟

خطرات بیهوشی در جراحی بینی در هر فردی متفاوت است. اکثر بیماران ترجیح می دهند عمل بینی با بیهوشی عمومی انجام شود یعنی حین عمل کاملا خواب باشند تا استرس کمتری به آن ها وارد شود. اما برخی دیگر از بیماران ترجیح می دهند با بی حسی موضعی بینی خود را عمل کنند.

تشخیص نوع بیهوشی باید حتما با مشورت و نظر پزشک باشد. زیرا پزشک با توجه به سابقه بیمار و نوع عمل بینی تصمیم می گیرد که کدام بیهوشی مناسب تر است و خطر کمتری دارد.

احتمال مرگ بر اثر جراحی بینی

هر جراحی که بیمار باید بیهوش شود درصدی احتمال خطر مرگ دارد و عمل بینی نیز ممکن است منجر به مرگ بیمار شود. اما اگر جراحی در یک مرکز معتبر و تحت نظر یک جراح دارای بورد تخصصی انجام شود، خطر مرگ بسیار نادر است. پزشک ماهر با بررسی سابقه پزشکی بیمار (مانند دیابت، مشکلات تنفسی و استعمال سیگار)، سن، وزن، سابقه پزشکی خانواده و وضعیت کلی سلامت بیمار ریسک جراحی را تخمین می زند و در صورت احتمال هر گونه مشکل خطرناکی، عمل بینی را انجام نمی دهد.

توصیه‌هایی برای انجام عمل بینی

در ادامه چند نکته کلیدی برای کاهش خطر عمل بینی را مطرح می کنیم:

 • انتخاب جراح ماهر و باتجربه
 • مشورت با سایر بیماران پزشک
 • سنجش کامل خطرات و عوارض جراحی بینی
 • انتخاب یک مرکز معتبر به جای یک مطب بدون مجوز
 • اجرای کامل دستورالعمل های دوران نقاهت
 • رفتن به چکاپ بعد از عمل بینی

سخن آخر

عمل بینی نوعی جراحی پلاستیک است که بیشتر برای تغییر شکل بینی بیمار انجام می شود. برخی از بیماران نیز برای بهبود تنفس عمل بینی را انجام می دهند. قبل از انجام هر جراحی زیبایی باید خطرات و مزایای آن را بسنجید. با توجه به پیشرت علم و تجهیزات پزشکی، خطر عمل بینی بسیار کم است اما باز هم باید بیمار بداند چه دستوراتی را رعایت کند تا خطر عمل کاهش یابد.

دکتر سید علی نبی پور

دکتر سید علی نبی پور اشرفی

دکتر سید علی نبی پور اشرفی جراح و متخصص گوش و حلق و بینی (ENT زیبایی بینی و پلاستیک صورت) متولد سال ۱۳۵۴هستند.

ایشان سال ۱۳۷۶ در دوره پزشکی عمومی وارد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و در سال ۱۳۸۴ نیز از این دانشگاه فارغ التحصیل شدند

ایشان دوره تخصصی گوش و حلق و بینی خودشان را از دانشگاه علوم پزشکی تبریز در سال ۱۳۹۳ دریافت نمودند.

دکتر نبی پور تاکنون موفق به انجام بیش از ۲۰۰۰ عمل زیبایی بینی شده اند.

برچسب ها:

مقالات مرتبط

پس از جراحی بینی عوارض متعددی را ممکن است با توجه به شدت تغییراتی که در ساختار داخلی و خارجی بینی ایجاد شده است تجربه نمائید. یکی از مشکلاتی که برای...

آیا چسب بینی را کوچک می کند؟

آیا چسب بینی را کوچک می کند؟

زمانی که بینی‌های عقابی و استخوانی یکی از ویژگی‌های زیبایی به شمار می‌رفت احتمالا مربوط به صدها سال پیش می‌باشد، امروز بینی‌های کوچک، ظریف و خوش فرم...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *