دکتر سیدعلی نبی پور » جراحی زیبایی بینی » خطرات بیهوشی در جراحی بینی
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

خطرات بیهوشی در جراحی بینی

ترس از اتاق عمل و بیهوشی تا کنون نتوانسته افراد مشتاق به عمل بینی را از کار خود منصرف کند. همه‌ افراد می‌ دانند که در ضمن عوارض زیادی که برای خود عمل وجود دارد بیهوشی هم می‌توانند خطراتی را در پی داشته باشد همان طور که از قدیم گفته‌اند که بکش و خوشگلم کن. با توجه به زیاد بودن عمل بینی در جهان و به ویژه ایران تصمیم گرفتیم که در این مقاله در مورد خطرات بیهوشی در جراحی بینی بپردازیم و به بسیاری از سوالات افراد متقاضی عمل بینی پاسخ بدهیم. پس تا انتها با ما باشید.

انتخاب نوع بیهوشی


مهم‌ ترین و اولین رکنی که در جراحی‌ ها و روش‌ های تهاجمی اهمیت دارد بیهوشی می‌باشد به همین خاطر شاید بهتر باشد که ابتدا به انواع بیهوشی‌ ها بپردازیم. نوع بیهوشی در کنار تخصص تکنسین بیهوشی می‌تواند در میزان مخاطرات عمل بینی و عوارض بعد از آن تاثیر داشته باشد.

در گذشته‌ های خیلی دور از داروی هالوتان برای بیهوشی استفاده می‌ شد اما این دارو پس از مدتی جای خود را به اتر و امثال اتر داد که این داروها هم عوارض به نسبت زیادی داشتند در نتیجه امروزه نسل جدیدی از داروهای بیهوشی مانند سووفلوران و دسفلوران در جراحی‌ ها استفاده می‌ شوند.

بی حسی موضعی

این روش اگر چه کمترین عارضه را دارد اما در عمل بینی استفاده نمی‌شود چرا که بیهوشی در جراحی بینی باید به شکل کامل اتفاق بیافتد و بی حسی جواب گو نیست.

بیهوشی با آرام‌ بخش

در این روش بیهوشی مقدار مشخصی آرام بخش به خون افراد تزریق می­ گردد و آن‌ ها وارد یک خواب عمیق می‌شوند. ممکن است برای کاهش درد از بی حسی موضعی نیز استفاده ‌شود. در این روش فرد بیمار ممکن است که یک سری از تجربه‌ های زمان عمل مثل شکستن استخوان و غیره را شنیده باشد.

بیهوشی عمومی

ماده‌ بیهوشی از طریق استنشاق یا تزریق وریدی وارد بدن می‌شود و فرد کاملا ناهشیار می‌ گردد به شکلی که لازم است فرد برای تنفس به دستگاه متصل شود.

کدام نوع بیهوشی برای جراحی بینی مناسب‌ تر است؟


این که کدام روش مناسب‌ تر است را پزشک با توجه به سابقه بیمار و ارزیابی‌ های انجام شده در جلسات پیش از عمل مشخص می‌کند اما به طور کلی بیهوشی عمومی برای جراحی زیبایی بینی بیشتر استفاده می‌شود.

خطرات و عوارض بیهوشی در جراحی بینی

بیهوشی معمولا هم می‌ تواند عوارض جراحی زیبایی بینی در دراز مدت و هم می‌ تواند عوارض کوتاه مدت داشته باشد در ادامه به بررسی تعدادی از این عوارض و مشکلات خواهیم پرداخت.

حساسیت به داروی بیهوشی

مانند پنیسیلین داروهای بیهوشی هم می‌ توانند در افراد ایجاد حساسیت کند اتفاقا کسانی که به پنی سیلین حساسیت دارند احتمال این که به داروهای بیهوشی هم حساسیت داشته باشند بیشتر می‌شود. پس لازم است که حتما حساسیت ­های دارویی خود را به اطلاع پزشک برسانید و پزشک هم باید در اتاق عمل آمادگی لازم برای مقابله با شرایط اورژانسی را داشته باشد.

جا به جایی لوله‌ بیهوشی

در بیهوشی‌ های موضعی از لوله ­ها برای تنفس و اکسیژن رسانی به بیمار از استفاده می‌شود. اگر این لوله جابه جا شود و اکسیژن به میزان کافی به بیمار نرسد ممکن است فرد دچار مرگ مغزی گردد. برای به حداقل رساندن این اشتباه به هنگام عمل متخصصان بیهوشی در حین عمل از اول تا انتهای آن حضور دارند و علائم حیاتی بیمار را رصد می‌ کنند.

امکان به هوش نیامدن بعد از بیهوشی


خوشبختانه در این مورد باید بگوییم که تا کنون چنین اتفاقی نیفتاده که کسی بعد از عمل بینی موفقیت آمیز از بیهوشی خارج نشود.

اختلال حافظه

ممکن است که بعد از عمل و استفاده از بیهوشی بخشی از مغز که مسئول حافظه می‌ باشد تحت تاثیر قرار بگیرد و حافظه افراد مختل شود و فرد دچار نوعی آلزایمر یا فراموشی موقتی گردد.

مجموعه عوارض کوتاه مدت بیهوشی در جراحی بینی


حالت تهوع: این عارضه شایع‌ ترین عارضه‌ بیهوشی می‌ باشد و خیلی از افراد آن را تجربه می‌ کنند.

ضعف و سرگیجه: این عارضه علاوه بر این که می‌ تواند به خاطر ماده‌ بیهوشی باشد می‌ تواند به خاطر گرسنگی و از دست دادن خون هم باشد.

لرزش و سرمای بدن: معمولا در ادامه‌ ضعف افراد مقداری احساس سرما و لرزش خواهند کرد.

کبودی: تمام بافت­ های بینی به هنگام عمل دستکاری می‌ شود لذا بعد از عمل کل بینی و تا زیر چشمان شما سیاه و کبود خواهد بود که به خاطر خون مردگی و فشارهایی است که به هنگام عمل به صورت شما وارد شده گاهی این کبودی به حدی زیاد است که افراد می ترسند و از کار خود پشیمان می‌ شوند.

درد عضلانی: سخت و ناراحت بودن تخت‌های اتاق عمل و قرار گیری نامناسب بدن بر روی آن‌ ها برای یک مدت طولانی باعث می‌ شود که شانه‌ها، پشت و قفسه سینه معمولا تا ۲ تا ۳ روز دردناک باشند.

گلو درد: خیلی از افراد وقتی از بیهوشی خارج می‌ شوند در گلوی خود احساس درد و خشکی می‌ کنند و حتی ممکن است که صدای افراد تا مدتی گرفته باشد. این عارضه می‌ تواند هم ناشی از گاز بیهوشی و هم به خاطر آسیب‌ هایی که لوله‌ های تنفسی به دستگاه صوتی می­زند، باشد.

سردرد، خارش و اختلال در دفع نیز از جمله مشکلاتی هستند که می‌توانند ناشی از بیهوشی در جراحی بینی باشند.

جراحی بینی در کرج

آیا بیهوشی در جراحی بینی می‌ تواند منجر به مرگ شود؟


متاسفانه جواب بله است. هر چند که این احتمال بسیار کم است اما غیر ممکن نیست. مرگ بعد از بیهوشی در جراحی بینی بیشتر به خاطر بیهوشی نامناسب می‌ باشد. اگر میزان ماده بیهوشی استفاده شده کم یا زیاد باشد، اگر بیماری سابقه‌ پزشکی خطرناکی داشته باشد به طور مثال دیابت و یا قند داشته باشد ریسک بیهوشی افزایش پیدا می‌ کند. اگر لوله گذاری‌ هایی که به هنگام بیهوشی انجام می‌شوند به دستگاه تنفس فرد آسیب بزند ممکن است زیان‌ های جبران ناپذیری از جمله مرگ را به بار بیاورد.

پس به هنگام عمل این مورد را هم در نظر بگیرید اگر چه احتمال آن کم است اما عده‌ ای هستند که جانشان را در این راه از دست داده‌ اند. تنها کاری که می‌توانید بکنید مراجعه به پزشکی حاذق و با وجدان است. ضمن این که تکنسین‌ ها هم باید دارای مهارت‌ های لازم باشند و بتوانند شرایط بحرانی را کنترل کنند.

مشکلاتی که قبل از بیهوشی در جراحی بینی باید مورد بررسی قرار بگیرند


مشکلات قلبی، مشکلات تیروئیدی، بیماری‌های خاص و مصرف داروهای مرتبط با آن‌ها و تجربه‌ ناموفق بیهوشی از جمله عواملی هستند که پیش از بیهوشی پزشک باید بداند.

مشاوره‌ های قبل از جراحی


سعی کنید پیش از عمل با پزشک خود به شکل مفصل صحبت کنید و تمام نکات و ریزه کاری­ ها را از پزشک خود بپرسید. اگر چه بهترین جراح بینی شما به طور کامل تمام جزئیات و موارد لازم را شرح دهد اما شما نیز می توانید جهت آگاهی بیشتر و بدون هیچ خجالت و تعارفی تمام مسائل و دغدغه‌های ذهنی خود را حل کنید. تا با یک ذهن آگاهی کامل وارد اتاق عمل شوید.

دکتر سید علی نبی پور

دکتر سید علی نبی پور اشرفی

دکتر سید علی نبی پور اشرفی جراح و متخصص گوش و حلق و بینی (ENT زیبایی بینی و پلاستیک صورت) متولد سال ۱۳۵۴هستند.

ایشان سال ۱۳۷۶ در دوره پزشکی عمومی وارد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و در سال ۱۳۸۴ نیز از این دانشگاه فارغ التحصیل شدند

ایشان دوره تخصصی گوش و حلق و بینی خودشان را از دانشگاه علوم پزشکی تبریز در سال ۱۳۹۳ دریافت نمودند.

دکتر نبی پور تاکنون موفق به انجام بیش از ۲۰۰۰ عمل زیبایی بینی شده اند.

برچسب ها:

مقالات مرتبط

رابطه جنسی بعد از جراحی بینی

رابطه جنسی بعد از جراحی بینی

رابطه جنسی بعد از جراحی بینی ممکن است در ابتدا چندان جذاب نباشد، اما با شروع احساس بهتر، ممکن است بخواهید رابطه خود را مانند قبل از سر بگیرید....

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *