دکتر سیدعلی نبی پور » جراحی زیبایی بینی » جراحی زیبایی در بینی های کج و دارای انحراف
مدت زمان مطالعه ۹ دقیقه

جراحی زیبایی در بینی های کج و دارای انحراف

جراحی بینی کج برای ترمیم ناهنجاری‌های ساختاری که در بدو تولد وجود دارد یا در اواخر زندگی به دلیل آسیب‌های ضربه‌ای به استخوان یا غضروف بینی ایجاد می‌شود، انجام می‌شود. این ناهنجاری‌ها با تغییر موقعیت سپتوم، استخوان‌های بینی و غضروف‌ها از طریق استئوتومی‌های کنترل‌شده و سایر تکنیک‌های بازسازی پیشرفته‌تر که به ایجاد ساختاری صاف‌تر و هماهنگ‌تر کمک می‌کنند، برطرف می‌شوند.

ترمیم بینی کج به طور معمول شامل جراحی ترمیمی پیچیده است که با جنبه های زیبایی و عملکردی بینی سروکار دارد. هنگامی که این کار به درستی انجام شود، بیماران می‌توانند انتظار داشته باشند که بینی زیباتر و کاملاً صاف‌تر با بهبود قابل توجهی در تنفس و سایر عملکردهای بینی داشته باشند.

دو مورد از مهم ترین جراحی هایی که در ناحیه بینی انجام می شود جراحی بینی کج و جراحی انحراف بینی می باشد. واقعیتی که وجود دارد تصور این که کج بودن بینی با انحراف بینی یکی است کاملا اشتباه است و تفاوت هایی میان آن ها وجود دارد، بنابراین این تفاوت حتی در اعمال جراحی نیز ایجاد می شود که در ادامه بدان ها خواهیم پرداخت. با آشنایی با تفاوت هایی که بین بینی های کج و نامتقارن با بینی دارای انحراف دارند می توانید تفاوت جراحی بینی کج با انحراف بینی را تا حدودی حدس بزنید.

این نوشتار را تا انتها مطالعه کنید تا تمامی تفاوت ها را به طور مجزا در اختیارتان قرار دهیم.

دلایل انجام عمل زیبایی بینی کج

بینی کج می تواند ارثی یا مادرزادی باشد، اما می تواند در اثر تصادف یا ضربه های ورزشی نیز ایجاد شود. صرف نظر از علت، ساختار بینی کج می تواند به ظاهر نامتقارن و حتی مشکلات تنفسی منجر شود که معمولاً با گذشت زمان بدتر می شوند. انجام جراحی بینی کج به بیماران کمک می کند تا هم نگرانی های زیبایی شناختی و هم عملکردی ناشی از وجود ناهنجاری های بینی را برطرف کنند. در اینجا برخی از مشکلاتی که با این روش قابل اصلاح است وجود دارد:

 • شکستگی بینی
 • هماتوم سپتوم
 • انحراف سپتوم
 • قوز بینی
 • ساختار بینی نافرم
 • بینی پیچ خورده

مزایای جراحی بینی کج چیست؟

تراز مناسب بینی می تواند تأثیر مثبتی بر ظاهر شما داشته باشد، اما همچنین به دلیل پیشرفت های عملکردی، تأثیر قابل توجهی بر کیفیت زندگی شما می گذارد. با این حال، دستیابی به تراز بینی مناسب یک کار چالش برانگیز است که به تخصص یک جراح زیبایی بینی بسیار ماهر نیاز دارد.

دکتر علی نبی پور به عنوان یک جراح پلاستیک صورت دارای نامه معتبر در انجام جراحی زیبایی بینی، واجد شرایط منحصر به فرد برای ارائه جراحی های زیبایی بینی است که نتایج عالی و طبیعی را به بیماران ارائه می دهد. پس از جراحی بینی کج، بیماران می توانند نتایج زیر را انتظار داشته باشند:

 • ساختار بینی هم تراز
 • ظاهر بینی مناسب
 • بهبود تنفس
 • بهبود تقارن صورت

اولین قدم برای ارائه نتایج مورد نظر بیمار، مشاوره اولیه موفق است. در طول این جلسه، دکتر نبی پور ساختارهای داخلی و خارجی بینی شما را به دقت بررسی می کند تا مسائل زمینه ای که باعث ناهماهنگی می شود را مشخص کند.

اگر بینی کجی مادرزادی یا ارثی نباشد، لازم است پزشک درباره شرایطی که بینی شما را در حالت کج فعلی قرار داده است، اطلاعات بیشتری کسب کند. این اطلاعات مربوطه است که می تواند به جراح بینی کمک کند تا بهترین طرح جراحی را برای نیازهای خاص شما تعیین کند. مشاوره شما شامل موارد زیر خواهد بود:

 • یک مشاوره کامل برای بحث در مورد اهداف جراحی شما
 • ارزیابی کامل سابقه پزشکی شما
 • رینوسکوپی و سایر آزمایشات تشخیصی
 • توضیح و بحث در مورد جنبه های مهم رویه جراحی

فرق انحراف بینی با کجی بینی

انحراف بینی در مواردی است که تیغه بینی داخل بافت بینی که دو طرف بینی را به دو قسمت تقسیم می کند انحراف داشته باشد. تیغه ای که مابین دو لوله بینی مشاهده می شود سپتو نامیده می شود به همین جهت به جراحی انحراف بینی جراحی سپتوپلاستی گفته می شود.

کجی بینی موضوعی است که به ظاهر بینی باز می گردد بدین معنا که مشکلی در تیغه بینی وجود ندارد بلکه بینی افراد از بیرون و در ظاهر دچار کجی و عدم تقارن است. هر دوی این عارضه ها می تواند موجب بروز مشکلاتی شود که هم تناسب ظاهر بینی را بر هم بزند و هم این که عملکرد بینی با مشکل روبرو شود.

دومین تفاوتی که بین بینی کج با بینی ای که تیغه آن انحراف دارد وجود دارد این است که بینی کج و نامتقارن را با اولین مشاهده می توان تشخیص داد اما بینی ای که دارای انحراف است را در اغلب موارد باید با روش های تشخیصی دقیق مثل سی تی اسکن تشخیص داد. البته در مواردی که انحراف شدید باشد جراح بینی می تواند با معاینات دقیق میزان انحراف را تشخیص دهد.

 تفاوت جراحی بینی کج با جراحی انحراف بینی (سپتوپلاستی)

یکی از مهم ترین تفاوت هایی که میان جراحی انحراف بینی و جراحی بینی کج وجود دارد این است که هزینه عمل کجی بینی از جمله هزینه هایی است که از سوی شرکت های بیمه ای پرداخت نمی شود زیرا که این جراحی جنبه زیبایی دارد ولی از سوی دیگر جراحی انحراف بینی جنبه درمانی دارد و از سوی شرکت های بیمه ای حمایت می شود.

از سوی دیگر نیز هر کسی که انحراف بینی داشته باشد لزوما دچار کجی ظاهری بینی نیست بلکه گاها این انحراف باید با مشاهدات متخصص و جراح بینی تشخیص داده شود ولی افرادی که کجی بینی دارند به طور محسوس این کجی و نامتقارن بودن مشهود است.

در جراحی بینی کج مهم ترین اقدامی که انجام می شود اصلاح بینی کج است اما در جراحی انحراف بینی تیغه بینی یا سپتوم حالت دهی می شود تا تنفس افراد بهبود پیدا کند.

بنابراین جراحی بینی کج نتایج درمانی در بر ندارد ولی جراحی انحراف بینی اولین هدفش درمان مشکلات پیش آمده حاصل از انحراف بینی است.

برای مثال افرادی که تیغه بینی شان انحراف دارد شب ها خر خر می کنند، آبریزش بینی دارند، عملکرد تنفسی در آنها اختلال خفیف تا شدید دارد. بعد از جراحی تمامی این مشکلات برطرف می شود. اما بینی کج صرفا به لحاظ ظاهری موجب آزار افراد می شود.

جراحی انحراف بینی یا سپتوپلاستی

این جراحی مخصوص بینی هایی است که تیغه میانی در داخل بافت بینی دارای انحراف است. از این رو افراد برای جراحی انحراف بینی اقدام می کنند.

مهم ترین هدفی که از انجام جراحی سپتوپلاستی دنبال می شود بهبود وضعیت تنفس و عملکرد کلی بینی می باشد.

روش جراحی بینی کج

از آنجایی که هیچ دو مورد دقیقاً یکسان نیستند، جراحی بینی کج هر بیمار شامل یک برنامه درمانی منحصر به فرد است که برای رسیدگی به مسائل زیبایی شناختی و عملکردی ایجاد شده توسط تغییر شکل بینی طراحی شده است. دکتر نبی پور ممکن است سپتوپلاستی، سپتورینوپلاستی، ترمیم شکستگی بینی، جراحی بینی ترمیمی یا حتی ترکیبی از روش های مختلف را بسته به مسائل ساختاری خاصی که باعث کج شدن بینی شما می شود، انجام دهد.

در انجام جراحی بینی از دو روش استفاده می شود: جراحی بسته و جراحی باز.

در روش باز، یک برش کوچک در سراسر تیغه جداکننده سوراخ‌های بینی ایجاد می‌شود تا به پزشک اجازه دهد پوست را بلند کرده و چارچوب زیرین را آشکار کند. در صورت نیاز ممکن است برش های اضافی در داخل بینی ایجاد شود. معمولاً برای جراحی های پیچیده تر استفاده می شود زیرا دسترسی بصری بدون محدودیت به ساختار بینی را فراهم می کند. از طرف دیگر، روش بسته فقط از برش هایی که در سوراخ های بینی ایجاد می شود، استفاده می کند. برای موارد ساده‌تر بهترین است و مزایای خاصی مانند زمان بهبودی کوتاه‌تر و از بین بردن خطر زخم‌های قابل مشاهده را ارائه می‌دهد.

دکتر نبی پور با ایجاد برش های لازم، تنظیمات لازم را برای ترمیم کجی ساختار بینی به دقت انجام می دهد. به طور معمول، این شامل استئوتومی برای فعال کردن استخوان های بینی منحرف می شود. پزشک شکستگی های استخوانی کنترل شده ای را قبل از اینکه استخوان ها را در یک ساختار صاف تر قرار دهد ایجاد می کند.

بسیاری از تکنیک‌های دیگر برای رسیدگی به هر نوع تغییر شکل طراحی شده‌اند. پزشک ممکن است برداشتن و جایگزینی با پیوند مستقیم غضروف تیغه بینی را برای سپتوم دمی تغییر شکل داده انجام دهد، یا از نوع خاصی از پیوند غضروفی از نقاط مختلف اهداکننده مانند دنده یا گوش استفاده کند.

پس از اتمام جراحی، جراح برش ها را می بندد و یک آتل برای کمک به حمایت از ساختار تازه شکل گرفته بینی در حین بهبودی قرار می دهد. این به حفظ شکل و ساختار جدید بینی کمک می کند و در نتیجه از یکپارچگی نتایج نهایی محافظت می کند.

بهبودی جراحی بینی کج

زمان توقف مورد انتظار از جراحی بینی کج حداقل است و بیماران معمولاً اجازه دارند پس از یک هفته فعالیت های عادی خود را از سر بگیرند. با این حال، بهتر است چند هفته قبل از شرکت در هر فعالیت سنگین صبر کنید.

پس از جراحی، ممکن است متوجه احتقان بینی و همچنین تورم و کبودی در اطراف ناحیه تحت درمان شوید. جراح بینی داروهای بدون نسخه را تجویز می کند و دستورالعمل های دقیق بعد از عمل را برای کمک به مدیریت این عوارض جانبی و تسهیل بهبودی راحت تر ارائه می دهد.

از آنجایی که مرحله بعد از عمل یک دوره بحرانی است که نتایج نهایی جراحی را به شدت تحت تاثیر قرار می دهد، جراح همیشه این نکته را مهم می داند که از نزدیک در بهبودی بیماران خود مشارکت داشته باشد. به منظور ارتقای بهبودی سالم و به موقع، او راهنمایی ‌کند و در عین حال با پشتکار پیشرفت هر بیمار را از طریق قرار ملاقات‌های پیگیری منظم برنامه‌ریزی‌شده، که از روز اول پس از جراحی تا یک سال یا بیشتر شروع می‌شود، نظارت می‌کند.

نتیجه گیری

در آخر این توصیه را داریم که برای انجام انواع جراحی های بینی از جمله جراحی انحراف بینی و عمل بینی کج به بهترین جراح بینی در کرج مراجعه  کنید.

زیرا که این جراحی ها باید با پشتوانه تجربه و دانش پزشکان جراح انجام شود تا بتوانیم به نتایج مثبت آن امیدوار باشیم.

خوش بختانه کم نیستند پزشکانی که با عنوان بهترین جراح بینی شناخته شده اند و می توانند بهترین برنامه جراحی را پیاده سازی کنند.

دکتر سید علی نبی پور

دکتر سید علی نبی پور اشرفی

دکتر سید علی نبی پور اشرفی جراح و متخصص گوش و حلق و بینی (ENT زیبایی بینی و پلاستیک صورت) متولد سال ۱۳۵۴هستند.

ایشان سال ۱۳۷۶ در دوره پزشکی عمومی وارد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و در سال ۱۳۸۴ نیز از این دانشگاه فارغ التحصیل شدند

ایشان دوره تخصصی گوش و حلق و بینی خودشان را از دانشگاه علوم پزشکی تبریز در سال ۱۳۹۳ دریافت نمودند.

دکتر نبی پور تاکنون موفق به انجام بیش از ۲۰۰۰ عمل زیبایی بینی شده اند.

برچسب ها:

مقالات مرتبط

رفع گلودرد بعد از جراحی بینی

رفع گلودرد بعد از جراحی بینی

گلودرد بعد از جراحی بینی یکی از مشکلات رایج است، به خصوص زمانی که از بیهوشی عمومی استفاده می شود. پس از جراحی تحت بیهوشی عمومی، بسیاری از بیماران تا...

رابطه جنسی بعد از جراحی بینی

رابطه جنسی بعد از جراحی بینی

رابطه جنسی بعد از جراحی بینی ممکن است در ابتدا چندان جذاب نباشد، اما با شروع احساس بهتر، ممکن است بخواهید رابطه خود را مانند قبل از سر بگیرید....

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۲ دیدگاه ها
 1. سلام وقت بخیر من یه بار جراحی انجام دادم ولی تیغه بینیم انحراف داره میخواستم بپرسم برای ترمیمش جراحی سپتوپلاستی باید انجام داد و اینکه تو توضیحات داشتم میخوندم این عمل زده بودین به صورت سرپایی یعنی بی حس میکنید

  پاسخ
  • اگر انحراف تیغه بینی وجود داشته باشه،باید مجددا عمل انجام بشه و عمل تحت بیهوشی عمومی انجام میشه.

   پاسخ
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *