دکتر سیدعلی نبی پور » جراحی زیبایی بینی » آیا جراحی بینی در دوران بارداری امکان پذیر است؟
مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه

آیا جراحی بینی در دوران بارداری امکان پذیر است؟

روش های جراحی بینی ممکن است به دلایل مختلفی انجام شود که برخی از آنها زیبایی شناختی و برخی دیگر کاربردی هستند. دلایل زیبایی برای جراحی بینی می تواند این باشد که بخواهید بینی یا سوراخ های بینی را متناسب با بقیه صورت و یا کجی را اصلاح کنید. گاهی اوقات، برای اهداف عملکردی به جراحی بینی نیاز است. به عنوان مثال، اگر با مشکل تنفسی روبرو بوده اید، ممکن است نیاز به عمل بینی داشته باشید تا مشکل ساختار بینی خود را برطرف کنید. انسداد بینی ممکن است نیاز به درمان داشته باشد تا بتوانید بهتر و راحت تر نفس بکشید. در چنین مواردی، شما باید گزینه هایی را با جراح زیبایی خود و همچنین متخصص زنان خود در میان بگذارید تا در مورد یک اقدام تصمیم گیری کنید. تصمیم برای انجام عمل جراحی در دوران بارداری می تواند یک تصمیم دشوار باشد. همانطور که می دانیم، خطرات جراحی هنگامی که بیمار باردار است به دلیل تغییراتی که در آن زمان در بدن اتفاق می افتد بیشتر است.

بارداری و احتیاط ها

جراحی پلاستیک در اکثر موارد یک روش پزشکی انتخابی است. به عنوان یک روش انتخابی، تعداد کمی از جراحان پلاستیک در دوران بارداری عمل جراحی انجام می دهند، اگرچه همه زنان قبل از برنامه ریزی جراحی مشخص نمی کنند که باردار هستند یا فکر می کنند که ممکن است باردار باشند. اما این بدان معنا نیست که زنان باردار می توانند بارداری خود را از جراح بینی پنهان کنند.

هنگامی که باردار هستید، معمولاً به شما توصیه می شود در مورد بسیاری از روش های پزشکی و درمان های خاص کمی احتیاط کنید. با این حال، برای بررسی اینکه آیا شما کاندید جراحی بینی هستید و آیا انجام جراحی پلاستیک برای شما ایمن است یا خیر، بهتر است از پزشک خود سوال کنید.

روش هایی که شامل استفاده از بیهوشی عمومی در طول دوران بارداری می شود باید با احتیاط بیشتری صورت گیرد، زیرا عوارض جانبی احتمالی یا عوارضی که ممکن است جان مادر و نوزاد را در معرض خطر قرار دهد. به طور کلی، جراحی پلاستیک و زیبایی بینی هنگامی که یک زن باردار است به دلیل خطرات احتمالی انجام نمی شود.

جراحی بینی در دوران بارداری

در اغلب موارد، در صورت امکان از جراحی در دوران بارداری اجتناب می شود. این کار برای به حداقل رساندن عوارض برای فرد باردار و جنین انجام می شود. هنگامی که تصمیمی برای انجام عمل جراحی روی یک فرد باردار گرفته می شود، معمولاً به این دلیل است که زندگی او در خطر است. به عنوان مثال، اگر یک فرد باردار دچار آپاندیسیت شود، جراحی برای برداشتن اندام آلوده انجام می شود زیرا خطرات پارگی آپاندیس بیشتر از خطرات انجام آپاندکتومی است. اما در مقابل، در این شرایط جراحی بینی (عمل بینی) انجام نمی شود. روش های انتخابی مانند جراحی پلاستیک در دوران بارداری انجام نمی شود. اکثر بیمارستان ها بلافاصله قبل از عمل آزمایش بارداری را روی همه زنان در سن باروری انجام می دهند تا از احتمال جراحی در زنی که از بارداری خود بی خبر است جلوگیری شود.

جنین انسان بیشتر مستعد آسیب ناشی از قرار گرفتن در معرض داروها در سه ماهه اول بارداری است. به ویژه، در هشت هفته اول بارداری. معمولاً از جراحی در این مدت اجتناب می شود. اگر باید انجام شود، جراحان سعی می کنن این د جراحی عمل را به سه ماهه دوم موکول کنند تا احتمال بروز خطر را کاهش دهد.

چرا باید از جراحی بینی در دوران بارداری خودداری کرد؟

دلایل متعددی وجود دارد که باید در دوران بارداری از انجام جراحی بینی خودداری شود:

یکی از دلایلی که وجود دارد این است که خون یک فرد باردار بیش از حد قابل انعقاد است. به این معنی است که خون آنها بیشتر از آنچه معمولاً در خارج از بارداری اتفاق می افتد لخته می شود. این تغییر در لخته شدن به جلوگیری از خونریزی زیاد یک فرد باردار در هنگام زایمان کمک می کند. با این حال، خطر لخته شدن خون در طول یا بعد از عمل را پنج برابر می کند.

برای یک فرد باردار که ۲۰ هفته یا بیشتر از دوران بارداری وی می گذرد، عارضه ای به نام سندرم فشرده سازی آئورتوکال نیز می تواند یک مشکل باشد. این حالت زمانی اتفاق می افتد که یک فرد باردار به پشت دراز کشیده و وزن جنین جریان خون را در رگ های خونی اصلی محدود می کند. برای جلوگیری از این امر، در صورت امکان از موقعیت های جایگزینی استفاده می شود.

ملاحظات لازم قبل از جراحی بینی در دوران بارداری

قبل از انجام عمل جراحی در دوران بارداری، موارد متعددی را باید در نظر گرفت. در اینجا چند سوال رایج جراحی زیبایی بینی مطرح می شود که متخصصان پزشکی و بیماران می توانند برای روشن شدن خطرات انجام عمل جراحی باید در نظر بگیرند:

  • آیا می توان داروهای قبل، حین و بعد از عمل را به حداقل رساند تا خطر کاهش یابد؟
  • آیا می توان جراحی بینی را تا سه ماهه دوم به تاخیر انداخت تا خطر جنین را به حداقل برسد؟
  • آیا می توان با انجام بی حسی موضعی به جای بیهوشی عمومی، خطرات بیهوشی را کاهش داد؟
  • آیا خطرات جراحی زیبایی بینی بیشتر از مزایای این روش است؟
  • آیا انجام جراحی بینی ضروری است؟
  • عدم انجام عمل جراحی چه خطراتی دارد؟
  • آیا نوزاد از این عمل جان سالم به در می برد؟
  • آیا نوزاد بدون انجام جراحی بینی زنده می ماند؟

آزمایشات لازم قبل از جراحی بینی

آزمایش خون قبل از همه جراحی ها از جمله جراحی بینی از سوی پزشک درخواست می شود. آزمایشات لازم یه منظور تشخیص سلامت بیمار، گروه خون در صورت نیاز به تزریق و آزمایش بارداری ضروری است. آزمایش های خون قبل از عمل را می توان یک تا دو هفته قبل از تاریخ جراحی زیبایی بینی انجام داد. بلافاصله قبل از جراحی زیبایی بینی، در اکثر بیمارستان ها، آزمایش بارداری انجام می شود. حتی اگر فرد به جراح پلاستیک اطمینان دهد که باردار نیست، باز هم آزمایشی برای اطمینان از عدم بارداری انجام می شود.

خطرات جراحی زیبایی بینی

خطرات جراحی بینی در صورت بارداری مانند هر عمل جراحی دیگری است، اما بارداری می تواند عملکرد سیستم ایمنی بدن را کاهش داده و سپس خطر عفونت بعد از عمل را افزایش دهد. همچنین مشکلات بالقوه ای در مورد بیهوشی، نظارت بر جنین و داروهای بعد از جراحی وجود دارد که برای جلوگیری از عفونت و تسکین درد مورد نیاز است.

سزارین هم جراحی است!

بله، سزارین یک جراحی بسیار سنگینی است، اما بعد از عمل جنین دیگر در معرض خطر نیست. مادر بعد از عمل می تواند آنتی بیوتیک ها و داروهای ضد درد را مصرف کند، جنین دیگر دچار مشکل نمی شود. سزارین ها اخیراً موضوع بحث داغ در جامعه بالینی بوده است. افزایش تعداد سزارین های انتخابی باعث نگرانی زنان باردار در معرض خطر عوارض جراحی شده است، در صورتی که زایمان طبیعی ممنوع باشد، بنابراین برخی از متخصصان زنان و زایمان ترجیح می دهند که سزارین انجام ندهند مگر اینکه دلایل موجهی وجود داشته باشد.

نتیجه گیری

به طور کلی جراحی زیبایی بینی در دوران بارداری توصیه نمی شود. جراحان بینی نه تنها از انجام عمل جراحی برای بیماران باردار خودداری می کنند، بلکه بیمارستان ها قبل از عمل نیز در زنان باردار آزمایش بارداری انجام می دهند. اگر مشکلات پزشکی دارید که نیاز به جراحی دارد، با پزشک متخصص زنان و زایمان در مورد بهترین اقدام در دوران بارداری صحبت کنید.

منبع:

babymed.com/pregnancy-safety/plastic-surgery-during-pregnancy#

https://www.verywellfamily.com/pregnancy-and-surgery-procedures-3156955

دکتر سید علی نبی پور

دکتر سید علی نبی پور اشرفی

دکتر سید علی نبی پور اشرفی جراح و متخصص گوش و حلق و بینی (ENT زیبایی بینی و پلاستیک صورت) متولد سال ۱۳۵۴هستند.

ایشان سال ۱۳۷۶ در دوره پزشکی عمومی وارد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و در سال ۱۳۸۴ نیز از این دانشگاه فارغ التحصیل شدند

ایشان دوره تخصصی گوش و حلق و بینی خودشان را از دانشگاه علوم پزشکی تبریز در سال ۱۳۹۳ دریافت نمودند.

دکتر نبی پور تاکنون موفق به انجام بیش از ۲۰۰۰ عمل زیبایی بینی شده اند.

برچسب ها:

مقالات مرتبط

رفع گلودرد بعد از جراحی بینی

رفع گلودرد بعد از جراحی بینی

گلودرد بعد از جراحی بینی یکی از مشکلات رایج است، به خصوص زمانی که از بیهوشی عمومی استفاده می شود. پس از جراحی تحت بیهوشی عمومی، بسیاری از بیماران تا...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *