دکتر سیدعلی نبی پور » جراحی زیبایی بینی » تاثیرات گریه و خنده و حرکات صورت بر نتیجه جراحی بینی
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

تاثیرات گریه و خنده و حرکات صورت بر نتیجه جراحی بینی

یکی از سوالاتی که اغلب توسط زیباجویان بسیار مطرح می شود و از اهمیت بالایی برخوردار است در مورد مراقبت های بعد از عمل جراحی زیبایی بینی است. اغلب آنها نگران این مساله هستند که در اثر خندیدن یا گریه کردن در دوران نقاهت پس از جراحی، موجب بروز تغییرات غیر قابل بازگشتی در فرم صورت و بینی آنها شود و این نگرانی کاملا به جایی است.

در این نوشتار قصد داریم تا در مورد مراقبت های بعد از عمل بینی و همچنین تاثیر خندیدن و گریه کردن را بر صورت و بینی مورد بررسی قرار دهیم و در مورد آن مطالبی را ارائه کنیم. البته بیشتر سعی داریم تاثیرات حرکات عضلات صورت را بررسی کرده و عوارض آن را به بیماران عزیز گوشزد نماییم.

جراحی زیبایی بینی

همانطور که می دانید جراحی بینی یکی از سخت ترین عمل های زیبایی است و به دلیل اینکه روی صورت انجام می شود و در واقع بر مرکز صورت اثر می گذارد جزء عمل عمل های بسیار حساس و ظریف به شمار می رود. طبعا به نسبت حساس بودن، ظرافت و پیچیده بودن این عمل، مراقبت های بعد از این جراحی نیز به تناسب سخت تر و پیچیده است که باید بسیار با دقت انجام شود.

ابراز احساسات بخش جدایی ناپذیر زندگی ما می باشد، گریه کردن و خندیدن ما را سبک می کند و بنابراین نمی توان از بیمار خواست تا ابراز احساسات خود را بروز ندهد و یا از زندگی خود حذف کند. علی الخصوص که بعد از جراحی زیبایی بینی، روحیه بالا و شاد مساله بسیار مهمی است که بیمار بیش از پیش به آن نیاز دارد؛ اما بیمار باید محتاط باشد و این موضوع را مدیریت کند و با دقت انجام دهد. زیرا مراقبت از بینی بعد از عمل، مرحله مهمی است و اثرات آن همیشه و تا پایان عمر با شما باقی خواهد ماند.

دلیل اهمیت به تاثیر خنده و گریه بر بینی جراحی شده

کم نبوده عمل های جراحی بینی یک بیمار به خوبی و بسیار با مهارت از سوی جراح انجام شده اما به دلیل اینکه مراقبت های بعد از جراحی به خوبی از سوی زیباجوی عزیز انجام نشده نتیحه عمل، نتیجه دلچسبی نشده است و در بسیاری از موارد فرد نیاز به عمل مجدد یا جراحی زیبایی بینی ترمیمی پیدا کرده است.

این موضوع علی الخصوص در ۶ تا ۸ هفته اول بعد از عمل بسیار حائز اهمیت است، زیرا اسکلت بینی در عمل جراحی دستکاری می شود و بخشی از استخوان های بینی شکسته می شود و فرم داده می شود که جراح بتواند فرم زیبا و مد نظر خود را بسازد.

حدود ۴۰ روز طول می کشد که استخوان های بینی در موقعیت جدید خود فیکس شوند. بنابراین باید در خندیدن، گریه کردن و حرکات صورت احتیاط بیشتری صورت گیرد تا استخوان ها به شکل بد فیکس نشوند. البته کنترل خنده گاهی اوقات کار بسیار سختی است.

تاثیر گریه و خنده روی فرم بینی و صورت بعد از جراحی

برای روشن شدن این عوارض می توانید به تاثیر گریه و خنده در عضلات صورت به ویژه در ناحیه لب و بینی دقت کنید. عضلات ریزی نوک بینی را به لب فوقانی متصل می کند، جالب است بدانید در حین خندیدن حدود ۱۷ یا ۱۸ عضله صورت تحریک می شوند و همکاری می کنند لذا تاثیر آن بر روی حالت چهره تاثیر خندیدن و گریه کردن بسیار عمیق است. البته ذکر نام این عضلات از حوصله این بحث خارج است و برای بیماران عزیز کاربردی نیست. در دوران نقاهت باید از خندیدن های عمیق و با صدای بلند پرهیز شود و به خنده های کوتاه و به سبک مونالیزا بسنده کرد.

در زمان خنده نوک بینی به سمت پایین متمایل می شود و پره های بینی به اطراف کش می آید؛ بنابراین استخوان و غضروف های فیکس نشده از جای خود حرکت می کنند، بخیه ها زودتر از موعد باز می شوند لذا عفونت زخم ها اتفاق می افتد و بروز عوارض ناشی از زود باز شدن بخیه ها دور از ذهن نخواهد بود.

تاثیرات گریه و خنده و حرکات صورت بر نتیجه جراحی بینی

مراقبت های لازم بعد از جراحی زیبایی بینی

از جمله مراقبت های بعد از عمل بینی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • فین کردن و تخلیه بینی بعد از عمل تا حدود ۴۰ روز ممنوع است و اگر هم انجام می شود باید به آهستگی صورت گیرد.
  • در هنگام گریه باید از لمس یا مالیدن بینی خودداری شود.
  • اگر بعد از جراحی بسیار خمیازه می کشید و هنگام خمیازه دهان بیش از حد باز می شود و یا در هنگام خنده بیش از حد درد در بینی خود احساس می کنید باید بدانید این یک علامت خطر است، فرم بینی شما در معرض تغییر و خطر است و از حد مجاز فراتر رفته اید.
  • تکان خوردن فک بالا نیز تا یک ماه مجاز نمی باشد.
  • از مهم ترین عوارض خنده بر بینی، پهن شدن انتهای بینی می باشد. افرادی که نوک بینی خود را با جراحی بالاتر برده اند (یعنی جراح نوک بینی را بالاتر برده و یا عرض پایین بینی را کاهش داده است، یعنی جراحی بینی فانتزی انجام شده و این افراد باید بیشتر مراقب خنده و گریه یا حرکات صورت خود باشند.
  • همچنین جویدن زیاد علی الخصوص جویدن چیزهای سخت مانند ته دیگ، یا میوه هایی که گاز زدن آنها بر روی فک فشار زیادی وارد می کند مانند جویدن آدامس خودداری شود.
  • پوشیدن تی شرت در دوران نقاهت بعد از جراحی بینی به دلیل اینکه در آوردن آن بر ناحیه بینی و صورت فشار وارد می آورد.
  • همینطور تمیز کردن بینی با گوش پاک کن ممنوع است و فرم بینی را تغییر می دهد.
  • در حین عمل جراحی بینی لب بالا به دلیل تورم و التهاب سفت می شود. در این شرایط بیماران به راحتی و مانند سابق نمی توانند بخندند و هنگام خندیدن حس کشیدگی در لب بالایی خود دارند البته این حس موقتی است و بعد از یک هفته از بین می رود.
  • اگر در حین خنده و گریه درد در بینی احساس شد، باید مراقب باشید البته بهتر است در زمانی که درد هم ندارید در حرکات صورت و بینی خود محتاط باشید و حرکاتی که میمیک صورت را تغییر می دهد مانند گریه و خنده شدید، شکلک در آوردن، آدامس جویدن و امثالهم را حدالامکان انجام ندهید.

نتیجه گیری

برای دانستن شدت مجاز خنده و اینکه یک میزان و خط کشی داشته باشیم و بدانیم چطور و چه مقدار بخندیم به خصوص در هفته های ابتدایی بعد از عمل، یکی از بهترین علامت ها و معیار درد می باشد. همچنین پیشروی از مراقبت های بعد از جراحی زیبایی بینی بسیار مهم است و باید از سوی زیباجویان عزیز جدی انگاشته شود

جراحی بینی توسط جراح در اتاق عمل انجام می شود و پس از آن نیز در کنار بیمار خود خواهد بود و وی را راهنمایی خواهد کرد اما در نهایت این خود بیمار است که باید در منزل و محل کار خود مراقبت های لازم را در پیش گیرد و توجه ویژه ای به آن داشته باشد تا در راستای تکمیل یک جراحی موفق به یک نتیجه مطلوب و قابل قبول نیز برسد.

 

دکتر سید علی نبی پور

دکتر سید علی نبی پور اشرفی

دکتر سید علی نبی پور اشرفی جراح و متخصص گوش و حلق و بینی (ENT زیبایی بینی و پلاستیک صورت) متولد سال ۱۳۵۴هستند.

ایشان سال ۱۳۷۶ در دوره پزشکی عمومی وارد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و در سال ۱۳۸۴ نیز از این دانشگاه فارغ التحصیل شدند

ایشان دوره تخصصی گوش و حلق و بینی خودشان را از دانشگاه علوم پزشکی تبریز در سال ۱۳۹۳ دریافت نمودند.

دکتر نبی پور تاکنون موفق به انجام بیش از ۲۰۰۰ عمل زیبایی بینی شده اند.

برچسب ها:

مقالات مرتبط

رفع گلودرد بعد از جراحی بینی

رفع گلودرد بعد از جراحی بینی

گلودرد بعد از جراحی بینی یکی از مشکلات رایج است، به خصوص زمانی که از بیهوشی عمومی استفاده می شود. پس از جراحی تحت بیهوشی عمومی، بسیاری از بیماران تا...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *