دکتر سیدعلی نبی پور » جراحی زیبایی بینی » دلایلی که موجب افتادگی نوک بینی بعد از جراحی می شود!
مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

دلایلی که موجب افتادگی نوک بینی بعد از جراحی می شود!

افتادگی نوک بینی یکی از عارضه هایی است که هم می تواند یک بد فرمی ژنتیکی باشد و از بدو تولد با افراد همراه باشد، هم می تواند در دوران بعدی زندگی در اثر مشکلات و آسیب و ضربه های مختلفی ایجاد شود، و هم این عارضه احتمال دارد بعد از جراحی بینی رخ دهد.

به همین دلیل بسیاری از افراد به دلیل فرم نازیبایی که افتادگی نوک بینی در ناحیه بینی ایجاد کرده است برای جراحی بینی اقدام می کنند تا اقدامات لازم در جهت رفع افتادگی نوک بینی انجام شود.

علل افتادگی نوک بینی

از مهم ترین عللی که می توانیم برای بروز این عارضه برشمریم موارد زیر هستند:

 • زیاد بودن میزان غضروف در ناحیه نوک بینی
 • کشیده شدن تیغه بینی یا پل آن
 • شروع روند پیری و آغاز روند کاهش چربی های زیر پوست و افتادگی بینی و پوست آن
 • عضلاتی ضعیف در ناحیه تحتانی بینی: زمانی که بینی شما دارای عضلات ضعیف باشد، توان بالا نگه داشتن نوک بینی را نخواهند داشت. به همین دلیل ممکن است هنگام خندیدن نوک بینی به سمت پایین کشیده می شود و نمای نازیبایی روی چهره ایجاد می شود.
 • جراحی بینی ناموفق: در مواردی کسانی که یک نوبت تحت عمل زیبایی بینی قرار گرفته اند بعد از گذشت مدت زمانی بعد از جراحی زیبایی بینی دچار افتادگی نوک بینی می شوند. این عارضه بیشتر در کسانی رخ می دهد که غضروف نوک بینی شان کم است یا این که در روند جراحی میزان زیادی از غضروف از این ناحیه جدا شده است. به همین دلیل نیاز است که فرد تحت عمل جراحی ثانویه یا ترمیمی قرار گیرد تا روند پیوند غضروف انجام شود.
 • آسیب یا صدمه به غضروف نوک بینی

تشخیص میزان افتادگی نوک بینی

برای این که میزان افتادگی نوک بینی در افراد اندازه گیری شود از زاویه نوک بینی با لب بالایی کمک گرفته می شود. بهترین زاویه نوک بینی با لب فوقانی در مردان و زنان متفاوت است.

فاصله بین نوک بینی با لب فوقانی در مردان بهترین زاویه ۹۰ درجه است. اما برای زنان زاویه مناسب ۹۵ تا ۱۰۵ است.

عوارض افتادگی نوک بینی

افتادگی نوک بینی علاوه بر این که در زمینه زیبایی شناسی اثرات منفی می گذارد و موجب بر هم خوردن تعادل بین اجزای صورت افراد می گردد و در عملکرد بینی نیز اثرات منفی خواهد داشت. افرادی که به افتادگی نوک بینی دچار هستند ممکن است دچار مشکلات تنفس نیز شوند. زیرا کانال ها یا لوله های بینی فرم نهایی بینی بعد از جراحی نگرفته اند.

جراحی رفع افتادگی بینی

جراحی ترمیمی بینی با هدف رفع افتادگی نوک بینی از بهترین روش های ترمیم این عارضه به وجود آمده اند. در طی یک جراحی با پیوند غضروف می توان به بالا بردن نوک بینی کمک کرد.

غضروف هایی که برای پیوند در ناحیه نوک بینی استفاده می شود را می توان از لاله گوش یا غضروف دنده برداشت. به همین دلیل روند جراحی تا حدودی پیچیده و حساس است. به همین دلیل توصیه می شود که روند جراحی ترمیمی بینی را به دست بهترین جراح بینی بسپارید.

دو هفته بعد از عمل جراحی با مدل بینی فانتزی

مزایای جراحی ترمیمی بینی برای رفع افتادگی نوک بینی

یکی از مهم ترین مزایایی که می توانیم برای این جراحی برشمریم، مدت زمان دوام و پایداری اثرات ناشی از این جراحی مدت زمان طولانی ادامه دار است. به همین دلیل بعد از جراحی برای همیشه نوک بینی به شکل سر بالا است و هیچ مشکلی را در این ناحیه تجربه نخواهد شد. بعد از این که بخشی از غضروف در ناحیه نوک بینی پیوند زده شد بعد از گذشت مدت زمانی این غضروف با بافت زیرین یکی می شود و پیوند برای همیشه باقی خواهد ماند. این جراحی در کوتاه ترین زمان انجام می شود و بدون عارضه خاصی خواهد بود.

آیا پیوند غضروف به بینی برای رفع افتادگی نوک بینی عوارض دارد؟

خیر خوشبختانه این جراحی بدون عوارض و پیامد های خاصی است. به همین دلیل بسیاری از متخصصین برای انجام رفع افتادگی نوک بینی از این گزینه درمانی استفاده می کنند.

غضروفی که در نوک بینی پیوند زده می شود از بافت خود بدن افراد تهیه می شود در نتیجه هیچگونه واکنش و عارضه ای بعد از جراحی ایجاد نخواهد شد.

بهترین کاندیداها برای جراحی رفع افتادگی نوک بینی

 • کسانی که از سلامت بدنی برخوردارند و به انواع بیماری های جسمانی دچار نیستند. از جمله بیماری هپاتیت، ایدز و بیماری های خود ایمنی.
 • کسانی که نگاه واقع بینانه ای نیست به نتیجه جراحی دارند.
 • کسانی که سیگار نمی کشند.
 • کسانی که الکل مصرف نمی کنند.
 • کسانی که افتادگی نوک بینی شان در عملکرد بینی و ساختار ظاهری آن تاثیرات منفی زیادی برجای گذاشته است.

هزینه جراحی ترمیمی بینی برای رفع افتادگی نوک بینی

هزینه ای که برای این جراحی دریافت می شود نسبت به سایر روش ها و همچنین نتایجی که حاصل می کند مقرون به صرفه می باشد.

مهم ترین عواملی که برای تعیین هزینه جراحی بینی مورد توجه قرار می گیرد:

 • میزان تخصص پزشک جراح
 • میزان پیچیدگی و دشواری روند جراحی
 • انواع تجهیزات و موادی که در طی جراحی مورد استفاده قرار می گیرد.

به همین دلیل نمی توان هزینه ای را به عنوان هزینه ثابت برای تمامی افراد اعلام کرد. توصیه می شود قبل از اقدام برای هر گونه عمل بینی ابتدا باید توسط یک جراح زیبایی بینی معاینه شوید سپس هزینه نهایی را از جراح خود جویا شوید.

دکتر سید علی نبی پور

دکتر سید علی نبی پور اشرفی

دکتر سید علی نبی پور اشرفی جراح و متخصص گوش و حلق و بینی (ENT زیبایی بینی و پلاستیک صورت) متولد سال ۱۳۵۴هستند.

ایشان سال ۱۳۷۶ در دوره پزشکی عمومی وارد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و در سال ۱۳۸۴ نیز از این دانشگاه فارغ التحصیل شدند

ایشان دوره تخصصی گوش و حلق و بینی خودشان را از دانشگاه علوم پزشکی تبریز در سال ۱۳۹۳ دریافت نمودند.

دکتر نبی پور تاکنون موفق به انجام بیش از ۲۰۰۰ عمل زیبایی بینی شده اند.

برچسب ها:

مقالات مرتبط

رفع گلودرد بعد از جراحی بینی

رفع گلودرد بعد از جراحی بینی

گلودرد بعد از جراحی بینی یکی از مشکلات رایج است، به خصوص زمانی که از بیهوشی عمومی استفاده می شود. پس از جراحی تحت بیهوشی عمومی، بسیاری از بیماران تا...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *