دکتر سیدعلی نبی پور » جراحی زیبایی بینی » استفاده از تامپون بعد از جراحی بینی
مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه

استفاده از تامپون بعد از جراحی بینی

تامپون از جمله ابزار آلاتی است که در حوزه پزشکی و نیز بعد از جراحی بینی می تواند نقش به سزایی را در کاهش میزان خونریزی از بینی و نیز در افزایش میزان مقاومت بینی در برابر فشار بیرونی داشته باشد. تامپون ها از دیر باز مورد استفاده پزشکان جراح بوده است که معمولا بعد از جراحی زببایی بینی در ناحیه بینی قرار داده شده و می توانست اثرات مثبتی در پی داشته باشد. اما این روز ها تامپون ها با قدری تغییرات در سایز از سوی برخی از پزشکان بکار گرفته می شود.

تامپون بینی چیست؟

تامپون ها در واقع مشابه به گاز استریل می باشند و پیش از آن که وارد بینی شوند به پماد ضد عفونی کننده مثل تتراساکلین آغشته می شوند.

همین امر سبب می شود که نواحی داخلی بینی را نیز ضدعفونی کنند.

تفاوت تامپون ها با مینی تامپون ها

تامپون ها در گذشته زمانی که وارد بینی می شدند فشار زیادی به دیواره بینی وارد می شد و نیز در هنگام خارج ساختن تامپون ها درد قابل توجهی را افراد تجربه می کردند.

اما امروزه برای این که افراد درد کمتری را متحمل شوند از مینی تامپون ها استفاده می شود. مینی تامپون ها در واقع همان تامپون ها هستند که در سایز های کوچکتری می باشند و داخل بینی قرار می گیرند.

از این رو بهترین گزینه هایی هستند که می توانند از بروز خونریزی جلوگیری کرده و نیز در هنگام خارج شدن دردی به همراه نداشته باشد.

 

استفاده از تامپون بعد از جراحی بینی

مزایای استفاده از تامپون ها بعد از جراحی ینی

  • زمانی که تامپون ها داخل بینی قرار می گیرند تیغه بینی را به طور محکم بر جای خود نگه می دارد و موجب می شوند روند بهبودی تیغه بینی بعد از جراحی بهتر طی شود. در واقع بعد از جراحی بینی بافت بینی و تیغه بینی و نیز غضروف ها نرم است و تامپون ها این امکان را فراهم می کنند که تیغه بینی بهتر شکل بگیرد.
  • کاهش میزان خونریزی بعد از جراحی بینی نیز از دیگر مزایای استفاده از تامپون ها هستند.
  • افزایش میزان استحکام بینی نیز در اثر استفاده از تامپون ها ایجاد می شود.

 آیا استفاده از تامپون ها بعد از عمل بینی ضروری است؟

واقعیتی که وجود دارد این است که این روز ها با توجه به رشدی که دانش پزشکی داشته است و پزشکان تکنیک های جراحی نوین تری را در جریان جراحی زیبایی بینی بکار می گیرند استفاده از تامپون ها و مینی تامپون ها ضرورت خود را از دست داده اند. از این رو بسیاری از جراحان بینی حتی از این وسیله استفاده نمی کنند. اما به هر روی استفاده از تامپون بینی نیز عوارض خاصی به همراه ندارد.

تامپون ها بعد از چه مدتی از بینی خارج می شود؟

تامپون ها تقریبا در همان هفته اول بعد از جراحی بینی از بینی خارج می شود و افراد می توانند بدون این تامپون ها روند بهبودی بعد از جراحی بینی را حاصل کنند.

*خارج ساختن تامپون ها حتما باید از سوی پزشکان انجام شود تا مشکل و آسیبی به بافت بینی وارد نشود. از این رو بهتر است که در این زمینه مراقبت های لازم پس از جراحی بینی را داشته باشید و با احتیاط مدت زمان استفاده از تامپون ها را پشت سر بگذارید.

به منظور دریافت نوبت برای مشاوره قبل از جراحی بینی از دکتر سیدعلی نبی پور  می توانید با شماره های ۰۹۳۶۳۰۹۱۸۱۹ / ۰۲۶۳۲۲۱۶۴۰۳ و آدرس اینستاگرام با ایشان در ارتباط باشید. 

کلام آخر

بنابر تمامی مطالبی که در طول نوشتار حاضر آمد می توان بسیاری از نکات مطرح شده در زمینه استفاده از تامپون بعد از جراحی بینی را به شرح زیر خلاصه کرد:

  • تامپون ها در گذشته بعد از جراحی بینی استفاده می شد. اما این روز ها از مینی تامپون ها استفاده می شود.
  • این روز ها به طور محدود و در مواری اندک از مینی تامپون ها استفاده می شود.
  • مینی تامپون ها برخلاف تامپون ها دردی به همراه ندارند.
  • البته پزشکانی هستند که تامپون استفاده نمی کنند. در حالت کلی استفاده کردن یا استفاده نکردن از تامپون موجب بروز مشکلاتی نمی شود. زیرا که تکنیک های جراحی بینی این روزها پیشرفت کرده است و بدون تامپون هم می توان به فرم دهی تیغه بینی و نیز کاهش خونریزی کمک کرد.

در نهایت این پزشک شماست که تصمیم می گیرد از تامپون استفاده کند یا خیر. از این رو توصیه می کنیم که به مهارت و توانمندی های پزشک جراح بینی خود اعتماد کرده و راهکار وی را انجام دهید.

 

دکتر سید علی نبی پور

دکتر سید علی نبی پور اشرفی

دکتر سید علی نبی پور اشرفی جراح و متخصص گوش و حلق و بینی (ENT زیبایی بینی و پلاستیک صورت) متولد سال ۱۳۵۴هستند.

ایشان سال ۱۳۷۶ در دوره پزشکی عمومی وارد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و در سال ۱۳۸۴ نیز از این دانشگاه فارغ التحصیل شدند

ایشان دوره تخصصی گوش و حلق و بینی خودشان را از دانشگاه علوم پزشکی تبریز در سال ۱۳۹۳ دریافت نمودند.

دکتر نبی پور تاکنون موفق به انجام بیش از ۲۰۰۰ عمل زیبایی بینی شده اند.

برچسب ها:

مقالات مرتبط

رفع گلودرد بعد از جراحی بینی

رفع گلودرد بعد از جراحی بینی

گلودرد بعد از جراحی بینی یکی از مشکلات رایج است، به خصوص زمانی که از بیهوشی عمومی استفاده می شود. پس از جراحی تحت بیهوشی عمومی، بسیاری از بیماران تا...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *