دکتر سیدعلی نبی پور » جراحی زیبایی بینی » آیا چسب بینی را کوچک می کند؟
مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه

آیا چسب بینی را کوچک می کند؟

زمانی که بینی‌های عقابی و استخوانی یکی از ویژگی‌های زیبایی به شمار می‌رفت احتمالا مربوط به صدها سال پیش می‌باشد، امروز بینی‌های کوچک، ظریف و خوش فرم یکی از معیارهای زیبایی هم برای خانم‌ها و هم برای آقایان محسوب می‌شود.

یکی از روش‌های موثر جهت فرم بخشیدن و کوچک کردن بینی روش جراحی بینی می‌باشد، پس از جراحی بینی تا چند هفته و گاهی به مدت چند ماه بینی شما دچار التهاب و تورم خواهد بود، به منظور کاهش تورم بینی و فرم دهی اکثر جراحان پلاستیک پیشنهاد می‌نمایند به مدت چند هفته روی بینی خود را با چسب‌های مخصوص بپوشایند، در ادامه‌ی این مقاله توضیحاتی را جع به تاثیرات چسب زدن پس از جراحی بینی خواهیم داشت.

تورم پس از جراحی بینی

میزان تورم و التهابی که پس از جراحی بینی وجود خواهد داشت در افراد مختلف متفاوت خواهد بود، در واقع میزان تورم بینی با توجه تغییراتی که در ساختار بینی انجام شده است متغیر می‌باشد. به طور کلی در طی ۲ هفته‌ی اول پس از جراحی بینی تمام افراد مقداری تورم را در بینی خود خواهند داشت، در طی این مدت فرم نهایی بینی مشخص نخواهد بود زیرا به دلیل تورم نمی‌توانید اندازه و حالتی که بینی پس از جراحی پیدا کرده است را مشاهده نمائید.

در طی هفته‌ی اول پس از جراحی از آتل و پانسمان‌هایی روی بینی باید استفاده نمائید، پس از این مدت با برداشتن آتل، باز کردن بخیه‌ها و پانسمان‌ها ممکن است گمان کنید که بینی شما خیلی بزرگ بوده و یا نوک آن حتی بلندتر از فرم اصلی بینی قبل از جراحی می‌باشد، در مواقعی در طی هفته‌ی اول میزان تورم ممکن است به تدریج بیشتر شود، در صورتی که این مشکل برای شما ایجاد شد نباید به هیچ وجه نگران باشید زیر با توجه به تغیراتی که در بافت، استخوان‌ها و غضروف بینی انجام شده است تورم و التهاب جزئی از روند طبیعی بهبود پس از جراحی بینی می‌باشد.


نحوه صحیح زدن چسب به بینی توسط دکتر علی نبی پور


مدت زمان تورم پس از جراحی بینی

همان طور که اشاره شد میزان و مدت تورم پس از جراحی بینی در هر فرد متفاوت خواهد بود اما به طور کلی بیشترین تورم را در طی ۲ هفته‌ی اول خواهید داشت و پس از ماه اول میزان تورم به تدریج کاهش خواهد یافت، حدود ۹۰ درصد تورم در ۳ ماه اول پس از جراحی کاهش خواهد یافت اما جهت مشاهده‌ی نتیجه‌ی نهایی فرم بینی باید تا از بین رفتن ۱۰ درصد تورم باقی مانده نیز صبر نمائید، به طور میانگین ۱۲ تا ۱۸ ماه جهت برطرف شدن کامل التهابات پس از جراحی بینی باید صبر نمائید.

کوچک کردن بینی با چسب زدن

همان طور که اشاره شد یکی از مشکلاتی که پس از جراحی با آن مواجه خواهید شد تورم بینی می‌باشد، یکی از راهکارهایی که در کاهش تورم و کوچک شدن اندازه‌ی بینی پس از جراحی می‌تواند کمک کننده باشد چسب زدن بینی می‌باشد.

در طی جراحی پوست و بافت بینی از استخوان و غضروف جدا می‌شود، در افرادی که پوست ضخیم‌تری دارند در هنگام پیوند پوست به بافت استخوان و غضروف در طی دوران نقاهت پس از جراحی ممکن است بافت اسکار متراکم بین ساختار استخوانی و پوست تشکیل شود، این امر در کنار تورم ناشی از برش‌های جراحی می‌تواند منجر به بزرگ شدن بینی پس از جراحی شود، بافت اسکار همچنین می‌تواند موجب ایجاد خطوط و برجستگی‌های ناخواسته در قسمت‌های مختلف بینی شود و نتایج جراحی را دستخوش تغییر قرار دهد.

بنابراین جهت کاهش تورم، جلوگیری از تشکیل بافت اسکار و فرم دهی بینی توصیه می‌شود که چسب زدن بینی ۲ تا ۳ هفته پس از جراحی آغاز شود. مدت زمان چسب زدن بینی با توجه به میزان تورم و فرم بینی ممکن است تا چند ماه ادامه داشته باشد، البته پس از ۱ الی ۲ ماه اول چسب زدن در طی شب فقط انجام خواهد شد.

اگر چسب زدن به بینی به درستی و در زمان مناسب انجام نشود تشکیل بافت اسکار می‌تواند موجب شود بینی شما بزرگتر از آنچه باید در نتایج جراحی مشاهده می‌کردید دیده شود و در مواردی حتی نیاز به جراحی‌های ترمیمی جهت برداشتن بافت اسکار داشته باشید.

یکی دیگر از فواید چسب زدن این می‌باشد که میزان تورم بینی شما سریعتر کاهش می‌یابد در نتیجه می‌توانید نتیجه‌ی نهایی پس از جراحی را زودتر مشاهده نمائید.

نکته‌ی مهمی که باید همواره توجه داشته باشید این موضوع است که زمان آغاز چسب زدن، زمان خاتمه‌ی چسب زدن و نحوه‌ی چسب زدن باید کاملاً طبق دستورالعمل‌ها جراح انجام شود، در برخی مواقع چسب زدن به صورت غیر اصولی و یا طولانی شدن زمان چسب زدن می‌تواند فرم اصلی بینی شما را تغییر دهد.

منبع:

https://dr-youngforever.com/will-the-tip-of-my-nose-get-smaller-after-rhinoplasty/

دکتر سید علی نبی پور

دکتر سید علی نبی پور اشرفی

دکتر سید علی نبی پور اشرفی جراح و متخصص گوش و حلق و بینی (ENT زیبایی بینی و پلاستیک صورت) متولد سال ۱۳۵۴هستند.

ایشان سال ۱۳۷۶ در دوره پزشکی عمومی وارد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و در سال ۱۳۸۴ نیز از این دانشگاه فارغ التحصیل شدند

ایشان دوره تخصصی گوش و حلق و بینی خودشان را از دانشگاه علوم پزشکی تبریز در سال ۱۳۹۳ دریافت نمودند.

دکتر نبی پور تاکنون موفق به انجام بیش از ۲۰۰۰ عمل زیبایی بینی شده اند.

برچسب ها:

مقالات مرتبط

رابطه جنسی بعد از جراحی بینی

رابطه جنسی بعد از جراحی بینی

رابطه جنسی بعد از جراحی بینی ممکن است در ابتدا چندان جذاب نباشد، اما با شروع احساس بهتر، ممکن است بخواهید رابطه خود را مانند قبل از سر بگیرید....

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *