دکتر سیدعلی نبی پور » جراحی زیبایی بینی » آیا شما هم دچار آبریزش بینی شده اید؟
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

آیا شما هم دچار آبریزش بینی شده اید؟

رینوره مزمن اصطلاح پزشکی برای “آبریزش دائمی بینی” است. این در کودکان بسیار رایج است، اما طیف گسترده ای از علل از بسیار معمول تا بسیار غیر معمول وجود دارد. “رینوره” به سادگی به این معنی است که مایعی از بینی خارج می شود. این می تواند طیف گسترده ای از رنگ ها و سازگاری ها، از نازک و شفاف تا ضخیم و رنگی باشد. موارد زیادی وجود دارد که می تواند باعث شود آبریزش بینی شود. مانند سرماخوردگی، آنفولانزا، عفونت های سینوسی، رینیت آلرژیک یا غیر آلرژیک گرفته تا مسائل ساختاری از جمله بزرگ شدن شاخک ها، بزرگ شدن آدنوئیدها، انحرافات بینی مادرزادی تیغه بینی، یا آترزی choanal. سپس، مسائل کمتر رایج مانند پولیپ بینی، اجسام خارجی در بینی، یا کیست یا تومور بینی وجود دارد. آبریزش بینی تخلیه مداوم مخاط از بینی یا پشت گلو است. آزاردهنده است اما به ندرت جدی است و معمولاً خود به خود از بین می رود.

علل و عوارض آبریزش بینی

آبریزش بینی که گاهی اوقات رینوره نامیده می شود، بیماری بسیار شایعی است که همه را در یک مقطع زمانی درگیر می کند. این می تواند در اثر عوامل مختلفی از جمله سرماخوردگی، آنفولانزا و آلرژی ایجاد شود. هوای سرد، غذاهای تند، گریه، ضربه به سر، استفاده بیش از حد از اسپری های بینی و سوء مصرف مواد مخدر و ترک نیز می تواند باعث آبریزش بینی شود.

تب یونجه

تب یونجه یکی از علل اصلی تخلیه و ترشحات بینی است. این بیماری که به عنوان رینیت آلرژیک نیز شناخته می شود، توسط یک ماده حساسیت زا مانند گرده که در درختان، علف ها و ابروسیا یافت می شود، ایجاد می شود. تب یونجه واکنش سیستم ایمنی بدن به عامل تحریک کننده است. وقتی چیزی را تنفس می کنید که به آن حساسیت دارید، بدن شما مواد شیمیایی به نام هیستامین تولید می کند که با مهاجم مبارزه می کند. هیستامین ها باعث واکنش التهابی می شوند که باعث عطسه، تخلیه بینی و احتقان می شود. میزان گرده موجود در هوا در روزهای گرم، خشک و باد بیشتر است.

گاهی اوقات مخاط اضافی به پشت گلو راه پیدا می کند که می تواند منجر به گلودرد و سرفه مزمن، به خصوص در شب شود.

متخصص گوش حلق و بینی می تواند آلرژنی که عامل ترشح بینی شما را از طریق آزمایش حساسیت پوستی و آزمایش خون تعیین کند و بر اساس یافته ها یک برنامه درمانی مناسب ارائه دهد.

رینیت

بسیاری از افرادی که از این بیماری رنج می برند اغلب رینیت آلرژیک (تب یونجه) را با رینیت غیر آلرژیک اشتباه می گیرند. این به این دلیل است که علائم بسیار شبیه به هم هستند اما علت آن نیست. بر خلاف تب یونجه، رینیت غیر آلرژیک به جای پاسخ سیستم ایمنی، عروق خونی بینی را درگیر می کند.

علائم و علل رینیت غیر آلرژیک

بر خلاف تب یونجه، یک بیماری مرتبط با آلرژن، رینیت غیر آلرژیک توسط گرده، کپک یا شوره ایجاد نمی شود. این می تواند در اثر عفونت، هورمون ها و حتی غذا و نوشیدنی ایجاد شود. برخی از علل نیز می تواند شامل: گرد و غبار، دود، مواد شیمیایی، تغییرات رطوبت، غذاهای تند، الکل، استرس و بارداری باشد. علائم مرتبط با رینیت غیر آلرژیک شامل آبریزش بینی، عطسه و گرفتگی بینی است.

تشخیص و درمان رینیت

این نوع رینیت از نظر علائم مشابه هستند، بنابراین اغلب اوقات پزشک شما برای تشخیص مشکل از پوست آلرژی و آزمایش خون می خواهد. هیچ آزمایش خاصی وجود ندارد که به این نتیجه برسد که فردی واقعاً رینیت غیر آلرژیک دارد. بنابراین پزشک شما سعی می کند قبل از اقدام به طرح درمانی برای این تشخیص، به علائم شما گوش دهد و علل دیگر را رد کند. جراح بینی ممکن است اسپری های بینی و ضداحتقان های خوراکی را توصیه کند. او همچنین ممکن است تغییراتی در سبک زندگی مانند اجتناب از محرک‌های رینیت مانند اجاق‌های هیزمی، اسپری‌های شیمیایی خانگی و عطرهای معطر را توصیه کند. انجام شستشوی بینی در خانه در کنار استفاده از مرطوب کننده نیز ممکن است یک گزینه باشد.

بیشتر بخوانید: پولیپ بینی چیست و چگونه درمان می شود؟

عوارض آبریزش بینی

عوارض نادر است، اما گاهی اوقات مخاط اضافی لوله های استاش را مسدود می کند و باعث عفونت گوش می شود. همچنین می تواند مجاری بینی را مسدود کند و منجر به عفونت سینوسی شود. آبریزش زمانی اتفاق می افتد که مخاط از گلو خارج می شود. این می تواند باعث سرفه شود که هنگام دراز کشیدن در شب بدتر می شود. اگر علائم بیش از ۱۰ روز ادامه داشت یا با تب بالا همراه بود یا ترشحات شما سبز رنگ یا حاوی خون بود، باید به پزشک مراجعه کنید.

درمان آبریزش بینی

آبریزش بینی معمولاً طی چند روز خود به خود برطرف می شود. با این حال، آزاردهنده است و می تواند در زندگی روزمره شما اختلال ایجاد کند. اقداماتی وجود دارد که می توانید برای کاهش علائم خود در این مدت انجام دهید. سعی کنید فین کنید تا از تجمع مخاط پاک شود و از اسپری های بینی نمکی برای مرطوب کردن حفره های سینوسی و کمک به حذف محرک هایی مانند گرده و گرد و غبار استفاده کنید. مصرف مایعات خود را افزایش دهید. آنتی هیستامین ها زمانی موثر هستند که آلرژی علت آبریزش بینی شما باشد.

بیشتر بخوانید: جراحی انحراف بینی (سپتوپلاستی) چگونه انجام می شود؟

درمان آبریزش بینی مربوط به آلرژی

درمان آبریزش بینی مربوط به آلرژی می تواند به سادگی اجتناب از آلرژن مسئول ایجاد علائم شما باشد. با این حال، این همیشه امکان پذیر نیست. مراقبت در منزل می تواند به کاهش علائم کمک کند و باعث تسکین شما شود. برای هیدراته ماندن بدن مایعات فراوان بنوشید. از اسپری های بینی نمکی می توان برای مرطوب نگه داشتن مجرای بینی استفاده کرد و استفاده از دستگاه بخور برای مرطوب کردن هوا نیز کمک کننده است.

آنتی هیستامین ها در کاهش میزان مخاط تولید شده مفید هستند. آنتی بیوتیک ها برای تخلیه بینی ناشی از آلرژی کار نمی کنند، زیرا آنها فقط تسکین موثر عفونت های باکتریایی را ارائه می دهند.

جلوگیری و پیشگیری از آبریزش بینی

گشاد شدن سلول های خونی که بافت بینی شما را ملتهب می کند، اغلب یک ویژگی ژنتیکی غیرقابل تغییر است، بنابراین پیشگیری می تواند دشوار باشد. بهترین توصیه این است که از محرک های شناخته شده اجتناب کنید، هیدراته بمانید و از داروهای ضد احتقان بینی بیش از حد استفاده نکنید زیرا علائم و حساسیت شما ممکن است در واقع بدتر شود.

منبع:

https://coent.com/ent-services/nose-sinus/runny-nose/
دکتر سید علی نبی پور

دکتر سید علی نبی پور اشرفی

دکتر سید علی نبی پور اشرفی جراح و متخصص گوش و حلق و بینی (ENT زیبایی بینی و پلاستیک صورت) متولد سال ۱۳۵۴هستند.

ایشان سال ۱۳۷۶ در دوره پزشکی عمومی وارد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و در سال ۱۳۸۴ نیز از این دانشگاه فارغ التحصیل شدند

ایشان دوره تخصصی گوش و حلق و بینی خودشان را از دانشگاه علوم پزشکی تبریز در سال ۱۳۹۳ دریافت نمودند.

دکتر نبی پور تاکنون موفق به انجام بیش از ۲۰۰۰ عمل زیبایی بینی شده اند.

برچسب ها:

مقالات مرتبط

رابطه جنسی بعد از جراحی بینی

رابطه جنسی بعد از جراحی بینی

رابطه جنسی بعد از جراحی بینی ممکن است در ابتدا چندان جذاب نباشد، اما با شروع احساس بهتر، ممکن است بخواهید رابطه خود را مانند قبل از سر بگیرید....

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *